• 2a w Międzyzdrojach
          • 2a w Międzyzdrojach

          • 21 kwietnia br. klasa 2a w ramach obchodów Dnia Ziemi, wybrała się na wycieczkę do Międzyzdrojów, gdzie odwiedziła Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego. Wzięła tam udział w warsztatach przyrodniczych. Poznała historię powstania Wolińskiego Parku Narodowego, jego położenie geograficzne oraz zapoznała się z fauną i florą naszego wybrzeża. Nie zabrakło też wiedzy ekologicznej dotyczącej segregacji odpadów, a także jak długo rozkładają się poszczególne odpady. Spacer ścieżką edukacyjną dostarczył wiele ciekawych wrażeń.

            Serdecznie dziękujemy za przygotowanie i przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć. 

        • Edukacja przez zabawę – uczniowie klas I-III w interaktywnej sali ,,Ognik” Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu
          • Edukacja przez zabawę – uczniowie klas I-III w interaktywnej sali ,,Ognik” Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu

          •              Klasy młodsze wybrały się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej na zajęcia edukacyjne w interaktywnej sali Ognik. W trakcie spotkania dzieci mogły poznać tajniki pożarnictwa oraz nauczyć się, w jaki sposób reagować w niebezpiecznych sytuacjach. Po wejściu na teren komendy, na zwiedzających czekały już stroje strażackie. Założenie munduru i hełmu dostarczyło pierwszych niezapomnianych emocji; każde dziecko mogło poczuć się jak prawdziwy strażak. Podczas szkolenia, uczniowie poznali m.in. bohatera prezentacji multimedialnej pt. Strażak Florek i koty – sympatycznego pieska, który w zabawny sposób uczył swoich przyjaciół, jak prawidłowo korzystać z urządzeń elektrycznych, jak bezpiecznie się bawić i właściwie zachować podczas zagrożenia, i to zarówno w środowisku szkolnym, domowym, jak również podczas wakacji. Zwierzak „przypomniał” też wszystkim numery alarmowe: 112 – ratunkowy oraz 998 – do straży pożarnej.

            W Ogniku wybrani uczniowie mogli też odegrać scenki, w trakcie których „dzwonili” pod numer alarmowy, informując o wypadku i pokazując jednocześnie, jak prawidłowo należy to zrobić.

                        Podczas tej niecodziennej lekcji, wrażeń było mnóstwo. Dzieci naprawdę mogły poczuć się niczym Strażak Sam.

        • Akcja Żonkile 2023
          • Akcja Żonkile 2023

          • 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 

            Dlaczego żonkile?

            Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

            – Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

            Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

            Opowiadanie dla dzieci w wieku 6-9 lat "Było – nie ma – jest" napisała Katarzyna Jackowska-Enemuo, autorka wspaniałej i nagradzanej "Tkaczki chmur". Jej najnowszy tekst opowiada o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Wraz z bohaterką opowiadania odbywamy podróż po miejscach, czasach i osobach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać.

            "Takich dwóch, jak nas trzech" Katarzyny Ryrych, autorki m.in. poruszającej temat wojny książki "Pan Apoteker", przygotowano specjalnie dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkół podstawowych. Kamienica, w której mieszka bohaterka opowiadania, nie jest specjalnie reprezentacyjna – "sterczy spomiędzy drzew jakąś taka brzydka i ponura", a pradziadek nie pozwala z tym nic zrobić. W tekście Katarzyny Ryrych odkrywamy wyjątkową historię przyjaźni trzech chłopców oraz wartość ,jaką niesie pamięć. 

            W 80. rocznicę wydarzeń z 1943 roku klasyka polskiego reportażu trafi na ekrany. Zachęcamy do wyświetlenia premiery animacji "Zdążyć przed Panem Bogiem". Przygotowane dla klas 7-8.

        • Wielkanocne poszukiwanie jajek
          • Wielkanocne poszukiwanie jajek

          • Zwyczaj poszukiwania prezentów od zajączka wielkanocnego przywędrował do Polski z Europy Zachodniej, a dokładniej z Niemiec. Dnia 5 kwietnia, w ostatni dzień zajęć uczniowie klasy 2b wyruszyli na poszukiwanie jajek ukrytych w ogrodzie szkolnym przez zajączka wielkanocnego. Czekoladowe przysmaki bardzo szybko znalazły swoich właścicieli. Za wspólne tańce z zajączkiem wielkanocnym oraz rywalizację sportową i za świetną zabawę zajączek nagrodził dzieci upominkami. 

        • 1-3 w teatrze
          • 1-3 w teatrze

          • "W Rzacholeckim Lesie, nieopodal Jiczyna mieszkał słynny rozbójnik Rumcajs ze swoją żoną Hanką i synkiem Cypiskiem…” – w ten sposób zaczyna się piękna czeska bajka, która już od dziesięcioleci bawi liczne pokolenia dzieci w niemal całej Europie. Jej autorem jest Vaclav  Ćtvrtek, czeski pisarz, autor dobranocek i książek dla dzieci. Dzieciństwo spędził w Jiczynie, gdzie później osadził swojego najbardziej znanego bohatera, rozbójnika Rumcajsa.

            Cóż stoi za fenomenem tej prostej opowieści? Z pewnością odpowiedzi jest kilka.

            Na pewno wspaniały humor, często niemal surrealistyczny, barwne, nierzadko baśniowe, postacie (rusałki, wodniki, mówiące zwierzęta) zaludniające to bajkowe uniwersum, a przede wszystkim niezwykle cenne przesłanie stawiające na pierwszym miejscu takie wartości, jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, poszanowanie godności ludzkiej, życie w harmonii z otaczającą przyrodą.

            Twórcy Narodowego Teatru Edukacji wraz z dzielnym Rumcajsem zabrali uczniów klas 1-3 na ekscytującą wycieczkę w głąb  niesamowitego Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru.

        • Dzień bez plecaka
          • Dzień bez plecaka

          • Walizki, klatki, wózki, a nawet  kosze na śmieci-takimi przedmiotami uczniowie w SP2 zastąpili swoje plecaki w Dniu bez plecaka. Wykazywali się przy tym niezwykłą kreatywnością i ciężko można było wypatrzeć w tym dniu tradycyjny plecak. Jednak najbardziej kreatywna  okazała się klasa 4a. Zobaczcie sami, jakie pomysły przychodziły do głowy naszym uczniom.

                                                                                                   SU i sekcja wolontariatu.

        • Turniej piłki nożnej w SP1
          • Turniej piłki nożnej w SP1

          • 30.03 w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się turniej piłki nożnej - pierwsza edycja Memoriału Pamięci im.Henryka Kreta - wieloletniego nauczyciela i przyjaciela SP1. W czasie rozgrywek nie zabrakło wielu pięknych goli i akcji. Nasi chłopcy zajęli zaszczytne IV miejsce. Nagrody i puchary wręczyła uczestnikom pani Maria Kret.

             GRATULUJEMY!!!

        • Projekt „Pomorze Zachodnie - Wsparcie Psychologiczno-Pedagogiczne”7.7 RPO WZ 2014-2020
          • Projekt „Pomorze Zachodnie - Wsparcie Psychologiczno-Pedagogiczne”7.7 RPO WZ 2014-2020

          • Projekt „Pomorze Zachodnie - Wsparcie Psychologiczno-Pedagogiczne”7.7 RPO WZ 2014-2020

             

            „Pomorze Zachodnie – Wsparcie Psychologiczno-Pedagogiczne” - projekt realizowany w ramach Działania 7.7 RPO WZ 2014-2020, a dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt jest częścią szerokiego pakietu działań antycovidowych, realizowanych w naszym regionie z inicjatywy Województwa Zachodniopomorskiego. W ramach projektu oferujemy uczniom naszej szkoły udział w dodatkowych zajęciach z poszczególnych przedmiotów oraz zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

            W związku z realizacją grantu uczniowie naszej szkoły brali udział w:

            - zajęciach dydaktyczno - wyrównawcznych z języka polskiego i matematyki;

            - zajęciach rozwijających uzdolnienia;

            - zajęciach rozwijających umiejętności uczenia się

            - zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne.

            Dzięki realizacji ww. zajęć uczniowie mieli możliwość wyrównania braków związanych z długotrwałym przebywaniem na nauczaniu zdalnym, w tym m.in. uzupełnić braki materiałowe z podstawowych przedmiotów, wzbogacić swoje umiejętności uczenia się oraz radzenia sobie z trudnymi, niecodziennymi sytuacjami.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 2 Im. Majora Henryka Sucharskiego w Świnoujściu
        • Tel./Fax: 091-321 52 32 kom.727712558
        • 72-602 Świnoujście ul. Białoruska 2 Poland
        • pedagogszkolanr2@gmail.com kom. 727 797 161
    • Galeria zdjęć

        brak danych
    • liczba odwiedzin: 74793