• Młodzież w czasie pandemii

• 27.05.2022 17:15
        • autor artykułu: Agata Damiana Daśko

Każdy człowiek chciałby żyć w spokoju, bez lęku, cierpienia, bez jakichkolwiek negatywnych emocji. Niestety jest to niemożliwe ponieważ lęk i strach są częścią naszego życia. Jestem nauczycielem od ponad 20 lat i większość czasu pracowałam z nastolatkami. Temat lęku przewijał się w wielu rozmowach z młodzieżą.

• Zaburzenia lękowe u młodzieży

• 24.05.2022 19:11

• autor artykułu: Agata Damiana Daśko
               Każdy człowiek odczuwa lęk w mniejszym lub większym stopniu. Lęk jest naturalną, biologiczną reakcją organizmu, która pojawia się w sytuacji postrzeganej przez nas jako niebezpieczna i można powiedzieć, że ma korzystne działanie. W zetknięciu z niebezpieczną, trudną sytuacją pozwala człowiekowi przygotować się do walki albo ucieczki. Dzięki niemu z dużą ostrożnością sięgamy po gorące rzeczy. Młodzież z obawy przed niską oceną ambitniej podchodzi do nauki, gdy w grę wchodzi dostanie się do lepszej szkoły. Nie można jednak zdecydowanie mówić, że lęk jest korzystny w sytuacji, gdy człowiek odczuwa go przez większość lub nawet przez cały czas. Wtedy ma on niekorzystne działanie. Wpływa negatywnie na nasze zachowanie i samopoczucie. Dlatego mówimy o podwójnej roli lęku: adaptacyjnej, która ostrzega nas przed niebezpieczeństwami i przygotowuje do tego, aby sobie z nim poradzić oraz dezadaptacyjnej, która wpływa negatywnie na nasze zachowanie i samopoczucie, zaburza nasz rozwój.
          .
        • Scratch Junior jako aplikacja do programowania dla dzieci.

• 24.05.2020 15:10
        • autor artykułu: Dorota Terlecka

Scratch Junior jest to aplikacja przeznaczona do programowania wizualnego dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat, ale pracować z nią można także do końca edukacji wczesnoszkolnej.

Tradycyjna jego wersja jest obsługiwana dotykowo na tabletach, ale niedawno pojawiła się również wersja na PC i dzięki temu można ją wykorzystać w szkole, w sali komputerowej, przy nauce podstaw programowania w klasach I-III z wykorzystaniem komputerów.

• „Plastikowy problem”

• 24.05.2020 15:10
        • Autor artykułu : Dorota Terlecka opiekun szkolnego koła LOP

Człowiek, tak jak zwierzęta i rośliny jest uzależniony od środowiska naturalnego, które nas otacza i w którym żyje. Jeżeli środowisko jest zdegradowane, zaśmiecone odpadami, zatrute toksycznymi substancjami zaczyna „umierać” a wraz z nim zaczyna chorować i ginąć przyroda, w tym także człowiek.