• „Jak kochać i wymagać” – poradnik dla rodziców

• 24.03.2021 07:03
        • Więź emocjonalna z rodzicami jest najważniejszym czynnikiem chroniącym dzieci przed podejmowaniem zachowań ryzykownych. Jak wskazują liczne doświadczenia dorosłych i badania naukowe, nieistnienie lub zanikanie pozy­tywnych relacji między rodzicami a dziećmi ma poważny wpływ na późniejsze przyjmowanie przez młodych ludzi negatywnych postaw.

Jakość relacji rodzic – dziecko decyduje o skuteczności oddziaływań wycho­wawczych, a w efekcie – sukcesie lub porażce rodziców w niwelowaniu proble­mów rodzinnych, nierzadko wynikających też ze stosowania nieprawidłowych metod reagowania na niepożądane zachowania dzieci.

Więź emocjonalna pozwala na osobową identyfikację dziecka z dorosłym, dzięki czemu może on modelować oczekiwane zachowania dziecka.

• Jak wspierać dziecko w rozwoju emocjonalnym. Ochrona zdrowia psychicznego.

• 22.03.2021 21:16
        • ***
          WSPIERANIE ROZWOJU EMOCJONALNEGO

Należy stymulować rozwój emocjonalny dzieci poprzez:

- Zaspokajanie potrzeb dzieci ( bezpieczeństwa, miłości ... ) wpływa to na dziecko bardzo pozytywnie, jest ono wtedy aktywne, radosne, wzmacnia aktywność poznawczą. - Wspomaganie zaufania i pewności siebie, wiara we własne możliwości daje dziecku poczucie wartości, pozytywną samoocenę, poczucie akceptacji.

- Kształtowanie pozytywnych relacji z otoczeniem, dopuszczamy dzieci do współpracy, pomocy np.; w zajęciach domowych, chwaląc za dobrze wykonane zadanie, dziękując za pomoc, podkreślając jego znaczenie. Odwiedziny bliskich i znajomych oraz wspólne wyjścia , będą wzmacniały potrzebę kontaktów i zwiększą poczucie własnej wartości.

- Dążenie do rozwoju własnej inwencji, inicjatywy - im młodsze dziecko, tym częściej inicjatywa leży w rękach rodziców, uczą oni jak współdziałać w zabawie, w czynnościach dnia codziennego. Współdziałając z dzieckiem pozwalamy na coraz większa samodzielność.
        • Jak motywować dziecko do nauki? -wskazówki dla rodziców

• 22.03.2021 21:02
        • Dzieci uczą się tego, czego doświadczają:
          • Jeżeli dziecko żyje w atmosferze krytyki – uczy się potępiać.
          • Jeżeli dziecko żyje w atmosferze wrogości – uczy się walczyć.
          • Jeżeli dziecko musi znosić kpiny – uczy się nieśmiałości.
          • Jeżeli dziecko jest akceptowane i chwalone – uczy się doceniać innych.
          • Jeżeli dziecko żyje w poczuciu bezpieczeństwa – uczy się ufności.
          • Jeżeli dziecko żyje w atmosferze miłości - uczy się jak znaleźć miłość w świecie.