• „Plastikowy problem”
      • „Plastikowy problem”

      • 24.05.2020 15:10
      • Autor artykułu : Dorota Terlecka opiekun szkolnego koła LOP

        Człowiek, tak jak zwierzęta i rośliny jest uzależniony od środowiska naturalnego, które nas otacza i w którym żyje. Jeżeli środowisko jest zdegradowane, zaśmiecone odpadami, zatrute toksycznymi substancjami zaczyna „umierać” a wraz z nim zaczyna chorować i ginąć przyroda, w tym także człowiek.

      • Początkowo ludzie żyli zgodnie z rytmem przyrody, korzystając w sposób zrównoważony z dobrodziejstw natury. Jednak wraz z rozwojem cywilizacji i przemysłu człowiek w sposób egoistyczny zaczął eksploatować zasoby naszej planety, wytwarzać ogromne ilości produktów, które z czasem stały się odpadami nienaturalnymi dla przyrody, z którymi nie potrafiła ona sobie poradzić. Jednym z takich produktów jest tzw. plastik.

        Co roku na całym świecie produkowanych jest 60 miliardów ton plastikowych odpadów. Nie ulegają one biodegradacji. Po rozpadzie do postaci tzw. mikroplastiku zaczynają stawać się częścią łańcucha pokarmowego.

        W niektórych rejonach oceanów więcej jest mikroplastiku niż planktonu. Masowo jest on pochłaniany przez morskie zwierzęta. Plastik w postaci większych odpadów mylony jest przez morskie stworzenia z pokarmem np. cienkie woreczki foliowe unoszone przez wodę zwierzęta mylą z meduzami. Jeżeli zwierzę ma wypełniony żołądek plastikiem nie jest w stanie go przetrawić ani też spożyć naturalnego dla siebie pożywienia, na które już nie ma miejsca. Ginie więc z głodu.

        Teraz może paść pytanie, czy człowiek również na co dzień spożywa plastik?

        Otóż nie tylko spożywa go w postaci mikroplastiku, ale również wdycha go wraz z powietrzem szczególnie jako tzw. pył miejski.

        Według raportu WWF, przeciętny człowiek spożywa tygodniowo 5 gramów plastiku, czyli mniej więcej tyle ile waży karta kredytowa. W 90 procentach jest to mikroplastik zawarty w wodzie butelkowanej i w wodzie kranowej. Jest on tak maleńki, że nie widać go „gołym” okiem. Niestety ze względu na rozmiarytakiego mikroplastiku, urządzenia do uzdatniania i dystrybucji wody nie są w stanie odpowiednio go przefiltrować.

        Czy spożywany mikroplastik jest szkodliwy dla zdrowia?

        Naukowcy na podstawie badań wykazali szkodliwość dla zdrowia plastiku zawierającego związek, którego używa się do utwardzania plastiku tzw. BPA (Bisfenol A). Powoduje on zaburzenia hormonalne, metaboliczne oraz układu nerwowego. Występuje on w plastiku oznaczonym nr 7 lub 07. (O oznaczeniach plastiku mowa jest w załączonej prezentacji – link zamieszczony pod koniec artykułu).

        Jedne rodzaje plastiku są bardziej bezpieczne, a inne są szkodliwe, szczególnie wtedy, kiedy poddawane są wysokim temperaturom i działaniu promieni słonecznych. Wtedy zaczynają wydzielać szkodliwe substancje do produktów spożywczych lub napojów w nie zapakowanych.

        Nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie plastiku z naszego życia, ale będąc bardziej świadomymi niebezpieczeństw z nim związanych możemy się postarać w miarę możliwości zastępować go alternatywnymi opakowaniami, nieszkodliwymi dla nas i przyrody. Kupując produkty spożywcze opakowane w plastik sprawdzajmy z jakiego rodzaju plastiku jest opakowanie wykonane. Wybierajmy opakowania oznaczone numerem 2 i 5. Zrezygnujmy z wody butelkowanej na rzecz wody kranowej, w której mikroplastiku jest aż czterokrotnie mniej.

        Jak ograniczyć nadmiar używanych przez nas opakowań plastikowych?

        Problem  nadmiaru plastiku jest naprawdę poważny, wręcz porównywalny
        z problemem klimatycznym na Ziemi. Każdy z nas niezależnie od wieku powinien nauczyć się ograniczać używanie opakowań plastikowych, mimo, że często stoimy przed problemem braku produktów opakowanych w inne opakowania niż plastik. Ważne jest, by edukację proekologiczną zacząć od najmłodszych lat. Wykształcone zachowania pomogą w przyszłości, w dorosłym życiu kontynuować działania zmierzające do ratowania planety. Obecnie wielu młodych ludzi podejmuje próby bardzo radykalnego stylu życia tzw. „zero waste”, wybierając minimalizm w zużywaniu opakowań oraz zasobów naturalnych Ziemi. Jest to wspaniałe i godne naśladowania.

        Są sposoby, by opakowań plastikowych  stosować mniej. Zostały one przedstawione wraz z innymi informacjami w prezentacji dostępnej pod linkiem wewnętrznym: https://youtu.be/rjJ8cj70qDg

        W związku z tym,  że jest to film zamieszczony w celach tylko i wyłącznie edukacyjnych, proszę o nieklikanie tzw. „łapek”.

         

        Netografia wykorzystana przy pisaniu artykułu:

        https://www.ekologia.pl/dom-i-ogrod/ekologiczny-dom/jak-rozwiazac-plastikowy-problem,13525.html

        https://zwierciadlo.pl/parenting/wazna-ekologiczna-edukacja-dzieci

        https://www.rmf24.pl/nauka/news-tygodniowo-zjadamy-5-g-plastiku-tyle-ile-ma-karta-kredytowa,nId,3040661

        https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,25112786,raport-who-mikroplastik-w-wodzie-pitnej.html

        https://naturalnieozdrowiu.pl/mikroplastik-jak-bardzo-jest-szkodliwy/

        https://ulicaekologiczna.pl/recykling/plastik-plastikowi-nierowny

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 Im. Majora Henryka Sucharskiego w Świnoujściu
      • Tel./Fax: 091-321 52 32 kom.727712558
      • 72-602 Świnoujście ul. Białoruska 2 Poland
      • pedagogszkolanr2@gmail.com kom. 727 797 161
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • liczba odwiedzin: 7833