• Scratch Junior jako aplikacja do programowania dla dzieci.
      • Scratch Junior jako aplikacja do programowania dla dzieci.

      • 24.05.2020 15:10
      • autor artykułu: Dorota Terlecka

        Scratch Junior jest to aplikacja przeznaczona do programowania wizualnego dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat, ale pracować z nią można także do końca edukacji wczesnoszkolnej.

        Tradycyjna jego wersja jest obsługiwana dotykowo na tabletach, ale niedawno pojawiła się również wersja na PC i dzięki temu można ją wykorzystać w szkole, w sali komputerowej, przy nauce podstaw programowania w klasach I-III z wykorzystaniem komputerów.

      • Czy warto programować? Oczywiście, że tak, bo programowanie pozwala precyzyjnie formułować myśli i usprawnia zdolność analizy różnych problemów.

         Dziecko, które tworzy swój program i później ma okazję zobaczyć efekt swojej pracy, nabiera pewności i wiary we własne siły. Poprzez programowanie uczy się jasnego wyrażania swoich myśli. Budowanie algorytmów, początkowo w postaci bloczków z piktogramami, uczy planowania i przewidywania konsekwencji oraz przede wszystkim twórczego myślenia.

        Kodowanie skryptów wymaga od młodego programisty cierpliwości i wytrwałości, gdyż poszukanie błędu, gdy okazuje się, że jest inny efekt od zamierzonego, wymaga czasu i wykonania korekty.

        Wczesne wdrażanie do programowania na przykład z pomocą aplikacji Scratch Junior przyczynia się do dalszych sukcesów szkolnych. Uważa się nawet, że uczenie się programowania to nabywanie kluczowej umiejętności niezbędnej w przyszłości, w skomputeryzowanym świecie.

        Scratch Junior jest aplikacją nieskomplikowaną w obsłudze. Układanie skryptu dla danych postaci jest intuicyjne za pomocą bloczków z piktogramami, które doskonale umie odczytać dziecko, które jeszcze nie opanowało umiejętności czytania. Aplikacja ta, posiada również edytor tekstu, który z kolei może być z powodzeniem wykorzystywany przez dzieci z klas I- III, tych, które nabyły już umiejętność czytania i pisania.

        Przyjrzyjmy się, jak wygląda interface aplikacji Scratch Junior:

        Numerami oznaczono poszczególne elementy interfacu , które wyjaśniam poniżej:

        1. Strona startowa
        2. Okno sceny
        3. Tryb pełnoekranowy
        4. Linijka
        5. Biblioteka z tłami
        6. Edytor tekstu
        7. Powrót postaci na początkowe ustawienie
        8. Uruchamianie aplikacji za pomocą flagi
        9. Kolejne sceny projektu
        10. Edycja tytułu projektu
        11. Cofnij ostatnią operację albo przejdź do następnej
        12. Skrypt postaci
        13. Pole układania skryptu
        14. Pasek z bloczkami
        15. Zbiory bloczków
        16. Dodawanie kolejnej postaci

         

        W jaki sposób działają poszczególne elementy interfacu i edytora grafiki w tej aplikacji oraz w jaki sposób tworzyć przykładowe skrypty, opisałam w filmach, które można obejrzeć tutaj:

        https://youtu.be/MScg4KUVA1w  -  w jaki sposób tworzy się i modyfikuje duszki oraz tło.

        https://youtu.be/Pkzg62-RiSw  -  o funkcjach bloczków i jak układać skrypt.

        https://youtu.be/I1aicciA6-4 - film mówiący o tym, w jaki sposób tworzyć bardziej skomplikowany projekt, złożony z czterech scen i w jaki sposób płynnie przechodzić od sceny do sceny, tworząc krótki pokaz, opowiadanie, bajkę.

        https://youtu.be/lNO6DHrMOYY - film, który jest moją propozycją pokazująca interpretację popularnej bajki pt. „ Czerwony Kapturek”, w którym wykorzystano bloczki do nagrywania dźwięku.

        Scratch Junior jest aplikacją atrakcyjną dla dzieci, przyjazną pod względem graficznym i przede wszystkim dającą możliwość nauki programowania za pomocą zabawy.

        Uczeń za pomocą tej aplikacji może tworzyć różne scenki, projekty graficzne, a także proste gry, zaś nauczyciel może wykorzystać ją do tworzenia filmów o tematyce dydaktycznej i wychowawczej.

        Scratch Junior jest aplikacją darmową, którą można pobrać na swój komputer tutaj:

        https://jfo8000.github.io/ScratchJr-Desktop/

        Życzę powodzenia w tworzeniu własnych projektów.

        Dorota Terlecka

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 Im. Majora Henryka Sucharskiego w Świnoujściu
      • Tel./Fax: 091-321 52 32 kom.727712558
      • 72-602 Świnoujście ul. Białoruska 2 Poland
      • pedagogszkolanr2@gmail.com kom. 727 797 161
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • liczba odwiedzin: 7675