• INFORMACJA DLA RODZICÓW DOTYCZĄCA  EGZAMINU NA KARTĘ ROWEROWĄ
      • INFORMACJA DLA RODZICÓW DOTYCZĄCA EGZAMINU NA KARTĘ ROWEROWĄ

• 21.04.2022 11:04
      • Kartę rowerową może uzyskać osoba, która ukończyła 10 lat.

Zajęcia dla uczniów klas 4 przygotowujących się do ubiegania o wydanie karty rowerowej prowadzi nauczyciel techniki . Dla tych dzieci egzamin teoretyczny przeprowadzony zostanie w ramach lekcji techniki.

Dzieci z klas 3 i klas 5-8 musza materiał opanować sami. Dla chętnych będzie wyznaczony termin zaliczenia egzaminu teoretycznego(MAJ}. Po zaliczeniu testów, odbędzie się egzamin praktyczny.{CZERWIEC}

Egzamin teoretyczny dla uczniów szkół podstawowych uznaje się za pozytywny, jeżeli osoba zdająca uzyskała co najmniej 80% punktów możliwych do uzyskania.

Dopiero po zaliczeniu części teoretycznej można przystąpić do części praktycznej egzaminu, który dla uczniów szkół podstawowych przeprowadzany jest w miejscu wyznaczonym przez dyrektora szkoły, umożliwiającym sprawdzenie niezbędnych umiejętności praktycznych. Wynik części praktycznej będzie uznany za pozytywny, jeżeli osoba zdająca prawidłowo wykonała co najmniej 90% manewrów i nie stwarza zagrożenia dla ruchu drogowego.

Po uzyskaniu pozytywnego egzaminu wydawana jest nieodpłatnie  karta rowerowa.

Zagadnienia do testu na kartę rowerową:

- droga,
        - zasady poruszania się pieszych w mieście i poza nim,
        numery alarmowe,
        - obowiązkowe wyposażenie roweru,
        - układy w rowerze i ich części,
        - znaki drogowe poziome i pionowe,
        - manewry na drodze,
        - zasada prawej strony,
        - kolejność przejazdu pojazdów przez skrzyżowanie.

Na stronie https://brd.edu.pl/w ciekawy sposób wyjaśnione są  wszelkie zasady ruchu drogowego. Dostępne są także testy sprawdzające umiejętności. Można tez poćwiczyć na https://kartarowerowa.net/