• KONCEPCJA FUNKCJONOWANIA I ROZWOJU  SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2  IMIENIA MAJORA HENRYKA SUCHARSKIEGO W ŚWINOUJŚCIU
      • KONCEPCJA FUNKCJONOWANIA I ROZWOJU SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 IMIENIA MAJORA HENRYKA SUCHARSKIEGO W ŚWINOUJŚCIU

      • 04.09.2023 21:23
      • NAUCZANIE, WYCHOWANIE I OPIEKA

        Szkoła Podstawowa nr 2 cieszy się szacunkiem i zaufaniem środowiska lokalnego. Zawdzięcza to wysokim kwalifikacjom pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych ich zaangażowaniem i oddaniem swojej pracy, a także sukcesom, jakie osiągają jej uczniowie w konkursach, zawodach sportowych i innych organizowanych na terenie miasta i poza nim. Kierując szkołą chcę nadal wspólnie z innymi tworzyć jej dobry wizerunek i wspierać działania zmierzające do podnoszenia jej, jakości.

         
      •  

        Działania moje będą skierowane na zachowanie życzliwej atmosfery pracy i nauki, aby szkoła postrzegana była, jako bezpieczna, przyjazna tolerancyjna z demokratycznymi zasadami. Pragnę, aby motto naszej szkoły brzmiało „Szkoła to drugi bezpieczny, pełen przyjaźni dom gdzie i ty możesz wybudować drabinę prowadzącą do gwiazd i zdobywać każdy jej szczebel”( Bob Dylan).

        W swojej pracy wielką uwagę przykładam, do jakości. Uważam, że bez ciągłego doskonalenia, podnoszenia, jakości szkoła nie ma szansy osiągnąć sukcesu.

        Kierując placówką wprowadzę działania, które przyczynią się do poprawy, jakości szkoły. Przez jakość szkoły rozumiem:

        - realizowanie przyjętego modelu absolwenta;

        - dążenie do utożsamiania się uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników ze swoja szkołą;

        - uzyskanie partnerstwa rodziców w działaniach na rzecz szkoły;

        - osiąganie przez uczniów jak najlepszych wyników i wspieranie jego rozwoju

        - pomoc uczniom w przezwyciężaniu trudności i stworzenia stałej pomocy;

        - diagnozowanie potrzeb uczniów, rodziców i nauczycieli oraz dążenie do ich zaspokojenia;

        - wspieranie i motywowanie nauczycieli w ich pracy;

        - współpracę ze środowiskiem lokalnym i innymi instytucjami;

        - kształtowanie pozytywnego wizerunku;

        - racjonalne wykorzystanie środków finansowych;

        - skuteczne nadzorowanie funkcjonowania szkoły.

        Głównym oczekiwaniem rodziców uczniów jest przygotowanie dzieci do nauki na kolejnym etapie edukacji, dlatego jednym z głównych celów pracy szkoły jest i będzie podnoszenie, jakości nauczania.

        Nowoczesna szkoła, to szkoła monitorująca, jakość swojej pracy. O jakości usług edukacyjnych decyduje zdolność do zaspokojenia oczekiwań i wymagań formułowanych przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Należy stale doskonalić swoje kwalifikacje.

        Pragnę zaoferować dzieciom i ich rodzicom wysoki poziom usług edukacyjnych poprzez:

        - dążenie do podnoszenia wyników osiąganych przez uczniów podczas sprawdzianów zewnętrznych;

        - prowadzenie ewaluacji w kontekście wyników sprawdzianów zewnętrznych oraz pod kątem wspierania i motywowania ucznia do nauki;

        - inspirowanie nauczycieli w zakresie stosowania nowoczesnych metod nauczania, w tym metod wykorzystujących techniki informacyjne;

        - podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli;

        - umożliwianie uczniom rozwoju zainteresowań i uzdolnień;

        - stwarzanie uczniom warunków do osiągania optymalnych wyników w nauce;

        - sprawny i skuteczny nadzór pedagogiczny, sprzyjający podwyższaniu, jakości pracy szkoły, w oparciu o najnowszą wiedzę i praktykę;

        - analizowanie potrzeb i oczekiwań uczniów, rodziców i nauczycieli;

        - udział w konkursach przedmiotowych i tematycznych przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych;

        - podejmowanie działań, które dadzą słabszym uczniom szanse na wyrównanie ewentualnych braków;

        - wszechstronne wspomaganie indywidualnego rozwoju ucznia – poprzez indywidualizację pracy z uczniem;

        - współdziałanie z rodziną, udzielanie jej wszechstronnej pomocy psychologiczno – pedagogicznej;

        - naukę i doskonalenie języków obcych;

        - dostęp do technologii komputerowej oraz udostępnianie nowoczesnych środków medialnych w celu wykorzystania ich podczas zajęć;

        - wzbogacanie i wykorzystywanie pomocy dydaktycznych do efektywnej pracy z dzieckiem;

        - wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkich dzieci, ze szczególnym naciskiem na zmniejszenie różnic kulturowych i wspomaganie rozwoju dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, zaniedbywanych i o niskim statusie materialnym;

        - wdrożenie programu wychowawczo- profilaktycznego szkoły w oparciu o ewaluację obecnego oraz propozycje rodziców, uczniów, nauczycieli i sprawdzone metody pracy wychowawczej.

        Ważnym zadaniem na najbliższe lata będzie wprowadzenie oceniania kształtującego i przystąpienie placówki do programu „Szkoła Ucząca się”. Szkoła Ucząca Się (SUS) to program dla dyrektorów i nauczycieli wszystkich typów i poziomów szkół, wspierający zmiany podnoszące efektywność nauczania i uczenia się. Wprowadza ocenianie kształtujące do pracy szkoły i wspiera współpracę nauczycieli w zespołach. Uważam, że jest ono bardzo skutecznym sposobem podnoszenia osiągnięć edukacyjnych. Przygotowuje uczniów do uczenia się przez całe życie. Jest również pomocne w wyrównywaniu szans edukacyjnych, ponieważ pozwala zindywidualizować nauczanie. Jest to moim zdaniem klucz do odpowiedzialnej motywacji uczniów, a tym samym do podnoszenia efektów kształcenia.

        Działania wychowawcze i opiekuńcze szkoły są bardzo ważne, dlatego będziemy diagnozować i analizować problemy wychowawcze. Do planowania pracy wychowawczej włączę wszystkich nauczycieli we współpracy z rodzicami. W celu poprawy bezpieczeństwa, będziemy w raz z pedagogiem i psychologiem szkolnym rozpoznawać niebezpieczeństwa zagrażające uczniom. Będziemy poszukiwać nowych form projektów profilaktycznych, nowej formuły ich prowadzenia. Wspierać  nauczycieli w działaniach profilaktycznych dotyczących zagrożeń cywilizacyjnych. Organizować  pomoc psychologiczno – pedagogiczną.

        Trudna sytuacja materialna wielu rodzin skłania szkołę w tym jej dyrektora do objęcia opieką dzieci z rodzin najbardziej tego potrzebujących. Nadal będziemy organizować różne formy pomocy ( dożywianie, zbiórka i zakup przyborów szkolnych, wyprawki, stypendia socjalne itp.). Działania te będą również prowadzone w następnych latach.

        Będziemy wspierać kształtowanie postaw ekologicznych, artystycznych i sportowych. Będę składała wnioski o dofinansowanie projektów, zarządzała projektami, wyznaczała koordynatorów inspirowała nauczycieli do poszukiwania szkół – partnerów do współpracy.

         

         

         

         

        KADRA PEDAGOGICZNA

         

        Do podnoszenia, jakości nauczania potrzebna jest kadra pedagogiczna. Nauczyciele, aby zaspokoić potrzeby swoich uczniów muszą doskonalić swoje umiejętności i korzystać z różnych form wewnętrznego i zewnętrznego doskonalenia. Wychowawcy i nauczyciele powinni być nowatorami w swej pracy wychowawczej i działaniu, tworząc w ramach przedmiotu oraz zespołu wychowanków swoisty, niepowtarzalny i autorski klimat. Należy wspierać każdą inicjatywę zmierzającą do podnoszenia kwalifikacji. Szkolenia dla nauczycieli należy wybierać, kierując się potrzebami szkoły. Należy śledzić badania rynku pracy w kierunku ustalenia umiejętności, których pracownikom na danym stanowisku brakuje.

        W celu podnoszenia, jakości pracy szkoły należy:

        - rozpoznawać potrzeby szkoły i wspierać nauczycieli podnoszących swoje kwalifikacje i kompetencje zawodowe;

        - planować i organizować doskonalenia i szkolenia rad pedagogicznych zgodnie z potrzebami szkoły;

        - tworzyć odpowiednie zespoły nauczycielskie, których celem działania będzie rozwiązywanie zaistniałych problemów;

        - dbać o właściwe relacje interpersonalne w gronie pedagogicznym;

        - optymalnie wykorzystywać dotychczasowe doświadczenia i kwalifikacje nauczycieli;

        - planować i organizować proces edukacyjny i wychowawczy w taki sposób, żeby zaspokoić oczekiwania uczniów i rodziców.

        Uważam, iż utrzymanie właściwego kontaktu w relacjach międzyludzkich dyrektor-nauczyciel, dyrektor- uczeń, czy dyrektor- rodzic wpływa na efekty i relacje między nauczycielami. Za rzecz niezmiernie ważną w prowadzeniu polityki kadrowej i nadzoru pedagogicznego uważam utrzymywanie dobrych relacji interpersonalnych, właściwy klimat szkoły. Jestem głęboko przekonana, że szkoła powinna być miejscem, w którym obowiązują przejrzyste zasady i wartości, wszyscy czują się bezpiecznie i w wysokim stopniu utożsamiają się z działaniami zespołowymi. Myślę, że tak będzie w naszej szkole. Pełniąc nadzór pedagogiczny, zawsze będę preferowała u nauczycieli takie cechy jak samodzielność, samodyscyplina, rozwaga, odpowiedzialność, rzetelność, sprawiedliwość, refleksyjność i twórczy krytycyzm.

        Szkoła, to nie tylko uczniowie i nauczyciele. To także kadra niepedagogiczna. To ludzie oddani swojej pracy, na których zawsze można liczyć. Dobre funkcjonowanie i wizerunek szkoły w środowisku, są również ich zasługą. Są oni bardzo ważnym jej ogniwem.

        Jako dyrektor chcę być wsparciem dla wszystkich pracowników. Zawsze będą mogli

        liczyć na moją pomoc w sprawach zawodowych i kiedy zajdzie taka potrzeba, osobistych.

         

        WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI

         

        Szkoła nie osiągnęłaby tak dobrych wyników, gdyby nie ścisła współpraca z rodzicami, którzy cały czas wspierają nauczycieli w ich pracy. Pełna jawność działań, konsultacje z rodzicami we wszystkich ważnych kwestiach szkoły, niczym nieskrępowana samorządność w każdym zakresie, to zadania, przed jakimi stoi szkoła. Nadal należy kierować placówką tak by stała się miejscem, w którym rodzice i uczniowie będą mieli okazję do umacniania swoich więzi. W szkole należy dbać o to, aby rodzice czuli się rzeczywistymi współgospodarzami szkoły, wykazywali się aktywnością i byli współorganizatorami życia w placówce i środowisku. Wspólnie znajdowali mocne i słabe strony szkoły oraz dostrzegali efekty poczynań dzieci i nauczycieli.

        Zebrania z rodzicami to nie tylko przekazywanie informacji o wynikach nauczania ich dzieci, ale także wspólne tworzenie planów działań wychowawczych klas, szkoły. Aby pomóc dzieciom i ich rodzinom, szkoła musi nadal ściśle współpracować z instytucjami i organizacjami na terenie miasta i poza nim. Najważniejszymi z nich są:

        - Urząd Miasta – jako organ prowadzący;

        - Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna (pomoc dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych, doskonalenie nauczycieli);

        - Policja i Straż Miejska (działalność prewencyjna, pogadanki na temat bezpiecznych wakacji);

        - Państwowa Straż Pożarna;

        - Miejski Dom Kultury;

        - Miejska Biblioteka Publiczna (korzystanie z oferty kulturalnej, udział w konkursach, współpraca w przygotowywaniu okolicznościowych wystaw);

        - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (współpraca w zakresie udzielania pomocy materialnej uczniom i rodzinom).

        Funkcjonowanie szkoły w środowisku wymaga otwarcia na potrzeby środowiska oraz promowania pozytywnego wizerunku placówki.

        Chciałabym, aby szkoła była otwarta na środowisko lokalne. Będę wspierała przedsięwzięcia organizowane na terenie miasta.

         

        ROZWOJ BAZY DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZEJ SZKOŁY

         

        Do zadań dyrektora należy dbanie o bazę szkoły. Sytuacja finansowa placówek oświatowych zmusza dyrektora do bycia menadżerem i poszukiwania nowych środków finansowania. Aby szkoła sprawnie i efektywnie funkcjonowała musi być dobrze zarządzana.

        Właściwa baza dydaktyczna tworzy warunki nauki i pracy, które pozwalają realizować nałożone na szkołę zadania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze. Rozwój bazy to niezbędne prace remontowe, troska o otoczenie, odpowiednia baza sportowa, pomoce dydaktyczne. Dlatego w swoich działaniach będę dążyć do pielęgnowania otoczenie szkoły, dbania o  tereny sportowe, dbania o stan budynku i jego modernizację oraz wyposażenie poszczególnych pomieszczeń, funkcjonalne wykorzystanie pomieszczeń budynku szkoły. Odpowiedzialnego i przemyślanego gospodarowania środkami określonymi w planie finansowym szkoły, poszukiwania pozabudżetowych sposobów finansowania wydatków i wzbogacania oferty oraz bazy szkolnej. Ścisłej współpracy z władzami samorządowymi szkoły. Za konieczne uważam śledzenie pojawiających się możliwości pozyskiwania funduszy z programów rządowych.

         

        PROMOCJA SZKOŁY

         

        Pozytywny obraz szkoły tworzą także rodzice naszych uczniów, którzy w większości są zadowoleni ze szkoły i tworzą o niej dobrą opinię. Obok poziomu działań dydaktycznych, wychowawczych znaczący wpływ ma tutaj miła i przyjazna uczniom atmosfera, o którą nadal będę zabiegać. Nadal będę wspierała takie działania, jak organizowanie licznych wycieczek i imprez szkolnych: Pasowanie na ucznia klasy pierwszej, Festyn rodzinny "Mama, tata i ja, „ Święto patrona szkoły, Spotkanie opłatkowe, Dzień Teatru, wiele zawodów i imprez sportowych.

         

        Działania te będą miały na celu nadania indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru szkoły. Pamiętać trzeba, iż szkoła nie jest środowiskiem zamkniętym w związku, z czym każdy rodzaj i przejaw działalności tej dobrej i tej złej wpływa na jej wizerunek. Dlatego będę dążyć do pokazania tych sfer działalności placówki oświatowej, które dadzą pozytywne opinie wśród społeczeństwa.

         

         

        Podsumowanie

         

        Jestem przekonana, że najlepszym sposobem w procesie edukacji i wychowania jest pokazywanie uczniom ich możliwości, samemu dając tego przykład.

        Młodzi ludzie mają ogromne potrzeby dostrzegania wymiernych skutków odpowiedzi na ich pytania. Potrzebują wzorców życia w zgodzie z własnymi wartościami. Osiągane sukcesy placówki w pracy dydaktyczno - wychowawczej są wynikiem zaangażowania wykwalifikowanej, doświadczonej i kompetentnej kadry pedagogicznej, świadomie realizowanej misji szkoły otwartej na potrzeby ucznia.

           Szkoła Podstawowa nr 2 bedzie funkcjonowała, jako nowoczesna placówka wychodząca naprzeciw nowościom edukacyjnym, w której podejmuje się wiele działań, aby jej absolwent był dobrze przygotowany do dalszej nauki, życia w społeczeństwie, aby umiał dzielić się tym, co już sam posiada i mógł wesprzeć potrzebujących.

        Koncepcja Funkcjonowania i Rozwoju SP-2 - Pobierz(PDF)

         

         

         

         

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 Im. Majora Henryka Sucharskiego w Świnoujściu
      • Tel./Fax: 091-321 52 32 kom.727712558
      • 72-602 Świnoujście ul. Białoruska 2 Poland
      • pedagogszkolanr2@gmail.com kom. 727 797 161
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • liczba odwiedzin: 7813