• Gry planszowe, jako wartościowa forma spędzania wolnego czasu.

• 27.04.2020 08:29
      • Angażowanie dzieci w zabawę przy użyciu gier planszowych nie tylko ćwiczy ich młode umysły i pozwala na bliski kontakt z rodzeństwem, rodzicami czy babcią i dziadkiem, ale przede wszystkim odrywa wzrok najmłodszych od wszechobecnych ekranów, szczególnie w ostatnim czasie.

• Gry zapewniają nie tylko zabawę i relaks, ale również mentalny trening, który ma niebagatelny wpływ na rozwój funkcji poznawczych takich jak: postrzeganie za pomocą zmysłów, odbieranie bodźców, skupianie uwagi, zapamiętywanie, rozumowanie i kontrola zachowania. Są to podstawowe funkcje, które służą nam do poznawania rzeczywistości,  uzyskania orientacji w otoczeniu, przyswajania wiedzy o otaczającym nas świecie i przetwarzania uzyskanych informacji, a następnie wprowadzania ich do otoczenia w formie reakcji, jaką jest nasze zachowanie.

Gry planszowe są doskonałym połączeniem edukacji z rozrywką, dzięki czemu uzyskuje się idealny klimat sprzyjający uczeniu się przez doświadczenie. Powszechnie wiadomo, że dzieci uczą się swobodnie poprzez zabawę, która pozostaje ich główną aktywnością. Wówczas uczeń nie odczuwa przymusu nauki, a rozwija się zarówno poznawczo, jak i społecznie, emocjonalnie i często fizycznie. Od naszej inwencji twórczej zależy, jak wykorzystamy daną grę lub stworzymy nową z wykorzystaniem treści wybranego przedmiotu szkolnego.

Wśród gier dostępnych w sklepach mamy do wyboru gry strategiczne, zręcznościowe, słowne, logiczne. Niezależnie od kategorii każda wyłania zwycięzcę. To kolejny element edukacyjny, który przygotowuje dzieci do pokonywania trudności i radzenia sobie z ewentualną porażką. Niejednokrotnie przeciwnik okazuje się być od nas lepszy, szybszy, sprytniejszy etc., w związku z tym musimy nauczyć dziecko przyjmowania porażki ze spokojem i godnością (co chyba dla każdego z nas w dzieciństwie było najtrudniejszym wyzwaniem, a niektórym wręcz do dzisiaj sprawia trudności).

Zachęcam więc do pełnych emocji, scalających rodzinę rozgrywek przy stole lub na dywanie, wspólnego spędzania czasu i edukowania się przez zabawę.

Przygotowała:

Ewa Rutkowska