• List do rodziców

• 01.04.2020 10:51
      • APEL DO RODZICÓW!!

Każdy z nas powinien mieć takie miejsce, gdzie może być sobą, gdzie jest wolny od krzywd, niebezpieczeństw, gdzie może się nie bać oddychać pełną piersią. Takim miejscem powinien być DOM.

• APEL DO RODZICÓW!!

MAMO, TATO!!

Możesz mi pomóc nie brać narkotyków i nie pić alkoholu, jeżeli:

Nie porównujesz mnie z innymi. Mam prawo być inny i niedoskonały.

Nie odbierasz mi nadziei. Chciałbym wierzyć, że coś w życiu osiągnę.

Nie mówisz mi, jak mam się czuć. Potrzebuję twojego zrozumienia.

Nie rozkazujesz mi. Wolę kiedy mnie zachęcasz. Potrafię z tobą współpracować, nawet jeżeli jestem mały.

Nie wywołujesz we mnie poczucia winy. Nie jestem odpowiedzialny za problemy dorosłych.

Nie używasz gróźb i nie straszysz. Wydaje mi się wtedy, że świat jest zły i nieprzyjazny.

Nie kupujesz mnie. Pragnę twojej miłości za darmo. Nie oceniasz. Chciałbym myśleć o sobie dobrze.

MAMO, TATO!!
        Wolę gdy:

Słuchasz uważnie, kiedy coś opowiadam. Odkładasz gazetę, wyłączasz telewizor.

Starasz się zrozumieć, co przeżywam, co się ze mną dzieję.

Cieszysz się i smucisz razem ze mną.

Zauważasz mnie w różnych sytuacjach: kiedy jestem wesoły i smutny, nie tylko wtedy, gdy coś zbroję.

Rozmawiasz ze mną i pytasz, co myślę o niektórych sprawach, nie okłamujesz mnie, myśląc, że i tak nic nie zrozumiem.
        Razem ze mną ustalasz, co w domu należy do moich obowiązków.

MAMO, TATO !!
        Rozmowy z dzieckiem: Uczą, jak wyrażać własne uczucia i potrzeby. Przerywają jego samotność. Dodają wiary w siebie. Zmniejszają napięcie.

• liczba odwiedzin: 42095