• Stop cyberprzemocy!
      • Stop cyberprzemocy!

      • 03.04.2020 12:32
      • Cyberprzemoc (ang. cyberbullying) to takie zachowanie, które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka za pośrednictwem Internetu lub telefonów komórkowych. Krótko mówiąc, to wirtualna agresja, która prowadzi do realnych krzywd. 

      • Szacuje się, że ponad połowa młodych internautów doświadcza przemocy w sieci. W jaki sposób przejawia się cyberprzemoc?

        Formy cyberprzemocy:

        • wysyłanie wulgarnych i złośliwych SMS-ów i e-maili,
        • straszenie, nękanie, poniżanie i obrażanie za pomocą telefonu komórkowego albo w sieci,
        • kłótnie internetowe (tzw. flame war),
        • obraźliwe komentowanie wpisów na blogu lub na portalu społecznościowym,
        • rejestrowanie, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, filmów lub zdjęć,
        • podszywanie się pod osobę w Internecie (tworzenie kompromitującej strony lub blogu pod czyimś imieniem),
        • dręczenie przez komunikatory typu Messenger, WhatsApp, Snapchat, itp.
        • włamania na konta pocztowe w celu rozsyłania ośmieszających wiadomości, kopii e-maili itp.

                    Cyfrowy odpowiednik agresji jest tak bardzo popularny między innymi dlatego, że napastnicy (tzw. stalkerzy) czują się często anonimowi i bezkarni. Co prawda, administratorzy stron czy moderatorzy na forach starają się czuwać nad publikowanymi treściami, ale nie zawsze udaje im się wychwycić wszystkie akty agresji. Poza tym łatwo zmienić swoją wirtualną tożsamość i nick internetowy. W odniesieniu do cyberprzemocy przestaje się liczyć siła fizyczna, bo przecież nie dochodzi do bezpośredniej konfrontacji między ofiarą a napastnikiem. Chodzi o to, by wykorzystać jak najlepiej media elektroniczne, by zdyskredytować ofiarę. Mobbing internetowy jest o tyle groźny, że poniżające materiały są dostępne w krótkim czasie dla wielu osób i mogą pozostać w sieci (np. w formie kopii na komputerach), nawet gdy przestępca zostanie schwytany.

         

        Chociaż cyberprzemoc nie skutkuje siniakami, to rani dotkliwie, bo godzi w poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości dziecka. Dziecko szykanowane w sieci czuje się zranione, samotne, upokorzone, zawstydzone, zastraszone, pełne złości, chęci zemsty, ale jednocześnie bezradne.

        Jak bronić się przed cyberprzemocą, przed kimś, kogo może nawet nie znamy, nie wiemy, kim jest?

        Kluczem do sukcesu jest jak zwykle profilaktyka – lepiej zapobiegać niż leczyć. Zatem nie wystarczy rozmowa z dzieckiem „od święta”, ale stałe zainteresowanie jego problemami. Warto towarzyszyć dziecku w jego pierwszych kontaktach z siecią i od początku uczyć, jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Rozmawiaj z dzieckiem o cyberprzemocy i ucz, jak zachować się w takiej sytuacji. Przestrzegaj przed krzywdzeniem innych za pomocą telefonu czy komputera.Kiedy dziecko padnie ofiarą agresji elektronicznej, możesz skorzystać z informacji na temat bezpieczeństwa dzieci online opublikowanych na takich stronach, jak:

        Kiedy jesteś ofiarą cyberprzemocy

         

        1. Powiedz o tym osobie dorosłej,np. rodzicom albo nauczycielowi w szkole - z pomocą dorosłych łatwiej poradzić sobie w trudnej sytuacji.

        2. Nie kontaktuj się z dręczycielem i nie odpowiadaj na jego zaczepki w sieci, by nie prowokować go do dalszej agresji.

        3. Niczego nie kasuj z telefonu ani komputera, zachowaj wszystkie dowody cyberprzemocy. Co może być dowodem przemocy? E-maile, SMS-y, MMS-y, wpisy na stronach internetowych, zdjęcia, grafiki, komentarze do wpisów na portalach, rozmowy na czatach czy komunikatorach. Można zrobić zrzut tego, co widzisz na monitorze, czyli tzw. screen. W tym celu naciśnij klawisz PrintScreen (Prt Sc) – pozornie nic się nie dzieje – a następnie otwórz dokument typu Paint czy Word i wybierz opcje „Wklej”. Na koniec zapisz plik. Niektóre dowody możesz wydrukować. Warto też uruchomić autoarchiwizację rozmów prowadzonych na czatach czy komunikatorach, by później móc wrócić do treści prowadzonych w sieci rozmów.

        . Możesz zadzwonić pod bezpłatny numer telefonu 800 100 100 albo zgłosić sprawę na adres helpline@helpline.org.pl.

        Kiedy jesteś kolegą lub koleżanką osoby nękanej w sieci:

        Nie przesyłaj dalej ośmieszających informacji, zachęć pokrzywdzonego do rozmowy z osobą dorosłą albo zaproponuj kontakt z helpline.org.pl.

        Jeśli jesteś rodzicem:

        Pamiętaj, że dzieci mogą ukrywać, że mają jakiekolwiek problemy i z czymś sobie nie radzą. Kiedy dowiesz się, że dziecko jest zastraszane lub wyśmiewane w sieci: - Zbierz jak najwięcej informacji na temat tego, co się stało.

        - Wspólnie zastanówcie się, kto może być agresorem.

        - Zabezpieczcie dowody przemocy.

        - Pamiętaj o wsparciu psychologicznym dla dziecka.

        - Powiadom o zajściu szkołę, do której uczęszcza dziecko. Razem z pedagogiem i dyrektorem szkoły ustalcie strategię działania.

         

        Warto pamiętać, że szeroko rozumiana anonimowość w sieci to ułuda, dlatego nie warto godzić się na bycie ofiarą.

        Trzeba interweniować!

        Policja może ustalić, z jakiego komputera czy telefonu były wysyłane e-maile lub SMS-y.

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 Im. Majora Henryka Sucharskiego w Świnoujściu
      • Tel./Fax: 091-321 52 32 kom.727712558
      • 72-602 Świnoujście ul. Białoruska 2 Poland
      • pedagogszkolanr2@gmail.com kom. 727 797 161
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • liczba odwiedzin: 42099