• Funkcjonowanie Szkoły Podstawowej nr 2 im. majora Henryka Sucharskiego w Świnoujściu  od 1 września 2020 r. w okresie zagrożenia Covid-19
      • Funkcjonowanie Szkoły Podstawowej nr 2 im. majora Henryka Sucharskiego w Świnoujściu od 1 września 2020 r. w okresie zagrożenia Covid-19

      • 11.10.2020 19:04
      • Funkcjonowanie Szkoły Podstawowej nr 2 im. majora Henryka Sucharskiego w Świnoujściu

         od 1 września 2020 r. w okresie zagrożenia Covid-19.













         

        Świnoujście 01 września 2020 r.


         
      • Wstęp – analiza wytycznych sanitarnych dla szkół od 1 września 2020 r.

         

        Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek
        od 1 września 2020 r.

        Organizacja zajęć w szkole I placówce:

        • Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji
          w warunkach domowych lub w izolacji.
        • Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
        • Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
        • Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
        1. 1 opiekun z dzieckiem /dziećmi;
        2. dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m;
        3. dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m;
        4. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych
          z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
        • W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust
          i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
        • Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
        • Rekomenduje się posiadanie termometru bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.
        • Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
        • W miarę możliwości rekomenduje się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły (np. różne godziny przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły, różne godziny przerw lub zajęć na boisku) oraz unikanie częstej zmiany pomieszczeń,

        w których odbywają się zajęcia.

        Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

        • Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń  (piłkę, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
        • Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
        • W Sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
        • Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
        • Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
        • Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
        • Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
        • Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
        • w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
        • Podczas ustalania bezpiecznych zasad korzystania z szatni, jeżeli jest taka możliwość, należy udostępnić uczniom co drugi boks lub wprowadzić różne godziny przychodzenia uczniów do szkoły, umieścić środek do dezynfekcji rąk przy wejściu do szatni.
        • Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dl wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlicę należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
        • Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
        • Należy ustalić i upowszechnić zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych
          w szkole uwzględniających odpowiednio zasady dotyczące organizacji zajęć lekcyjnych.
        • Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
        • Rekomenduje się, we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania

        I wychowania/higienistką szkolną, ustalić i upowszechnić zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone
        w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia
        i Narodowego Funduszu Zdrowia.

        Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

        • Przy wejściu głównym należy umieścić numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpital i służb medycznych.
        • Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nieprzekraczany obowiązujących stref przebywania.
        • Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
        • Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowychporęczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach
          i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
        • Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
        • W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk instrukcje dezynfekcji.
        • Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
        • Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicy używają masek lub rękawic jednorazowych, należy zapewnić miejsca/pojemniki do ich wyrzucania. Zalecenia w tym zakresie zostały wskazane na stronie internetowej GIS: https://gis.gov.pl/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/
         

        Gastronomia

        • Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo należy wprowadzić zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników. Powinna być zachowana odpowiednia odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienieśrodków ochrony osobistej. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
        • Korzystanie z posiłków powinno odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniamiw czasie epidemii. Rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków lub w miarę możliwości - spożywanie ich przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
        • W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnychz zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
        • Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.Jeżeli szkoła nie posiada zmywarki, wielorazowe naczynia i sztućce należy umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzyć.
        • Od dostawców cateringunależy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych. Wymaganie to dotyczy szkół, w których nie jest możliwe zapewnienie właściwych warunków mycia naczyń i sztućców, porcjowania/nakładania dostarczonych posiłków. Należy zadbać o odpowiednie segregowanie zużytych pojemników i sztućców.
        • Zaleca się usunięcie dodatków (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej i wydawanie bezpośrednio przez obsługę. W stołówce nie zaleca się samoobsługi. Dania i produkty powinny być podawane przez osobę do tego wyznaczoną/ obsługę stołówki.
        • Jeżeli posiłki dostarczane przez firmę cateringową do tej pory były przywożone  w pojemnikach zbiorczych, następnie rozkładane i podawane z wykorzystaniem talerzy i sztućców będących na wyposażeniu szkoły, to taki sposób podawania posiłków może być kontynuowany, pod warunkiem, że naczynia i sztućce wielorazowego użytku stosowane w danej szkole będą myte zgodnie z zaleceniem wskazanym powyżej.

        Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły

        • Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
        • W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).
        • Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych.
        • Pracownicy szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
        • W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną).
        • Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
        • W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego *.

        * Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie
        w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie  i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie
        https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz  https://gis.gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

        • Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.
        • Korzystanie z obiektów sportowych poza szkołą według zasad:

        https://www.gov.pl/web/sport/iv-etap---pytania-i-odpowiedzi

         

         

         

         

        WARIANT „A”

        Organizacja, zasady, procedury

        1. Podstawy prawne organizacji pracy szkoły w roku szkolnym 2020/2021
          w reżimie sanitarnym.
        2. Rozwiązania organizacyjne zwiększające bezpieczeństwo uczniów i pracowników przed zakażeniem koronawirusem.
        3. Informacja dyrektora o organizacji kształcenia od 1 września 2020 r.
        4. Procedury ochrony uczniów i pracowników przed Covid-19.

         

         

        Wariant A – tradycyjna forma kształcenia

        W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych. W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.

         

        1.Podstawy prawne organizacji pracy szkoły od 1 września 2020 r. w reżimie sanitarnym i obowiązki dyrektora.

        Są to:

        1. Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz.1239 ze zm.);
        2. Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.);
        3. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910) -art. 68 ust. 1 pkt 6 i ust. 5;
        4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1166 ze zm.) - § 18;
        5. Rozporządzenie MEN z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.);
        6. Ustawa z dnia 26 stycznia 1992 r. – Karta Nauczyciela – art. 6 i 7 (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215);
        7. Wytyczne MEN, GIS i MZ z dnia 5 sierpnia 2020 r. do organizacji nauki od 1 września 2020 r;
        8. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1320) – art. 207
        9. Rozporządzenie MEN z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 1389)
        10. Rozporządzenie MEN z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania(Dz.U. z 2020 r. poz. 1385)

         

        W celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID-19 w okresie stacjonarnego funkcjonowania w Szkole Podstawowej nr 2 im. majora Henryka Sucharskiego w Świnoujściu obowiązują specjalne procedury bezpieczeństwa.

         

        Postanowienia ogólne

        1. Za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w Szkole Podstawowej nr 2 im. majora Henryka Sucharskiego odpowiada Dyrektor Szkoły, zwany dalej Dyrektorem.
        2. W szkole stosuje się wytyczne ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania udostępnione na stronie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
        3. Zajęcia dydaktyczne w szkole odbywają się od 800 do 1610.
        4. Zajęcia opiekuńczo – wychowawcze (świetlicowe) od 630 do 1615.
        5. Każda klasa ma wyznaczoną swoją salę, w której przebywa podczas zajęć.

         

        2. Rozwiązania organizacyjne zwiększające bezpieczeństwo uczniów i pracowników przed zakażeniem koronawirusem – propozycje.

        1. Szkoła Podstawowa nr 2 im. majora Henryka Sucharskiegow Świnoujściu mieści się w jednym budynku.
        2. Od 1 września 2020 r. w szkole będzie obowiązywała dwuzmianowość, co pozwoli na rozładowanie tłoku.
        3. Klasy I – III mają wyznaczoną swoje sale. Uczniowie klas I-III przychodzą na różne godziny co pozwala zachować bezpieczeństwo na terenie placówki.
        4. Klasy IV – VIII mają wyznaczone swoje sale, do których dochodzą nauczyciele.
        5. Uczniowie zmieniają jedynie sale na zajęcia z informatyki, wychowania fizycznego i klasy dzielone na języki.
        6.  Uczniowie  do szkoły będą wchodzić  dwoma wyznaczonymi wejściami w celu rozładowania tłoku.
        7. Uczniowie odzież wierzchnią będą przechowywać w swoich szafkach.
        8. W kasach I – III  nie ma dzwonków, nauczyciele regulują przerwy tak, aby w czasie pobytu dzieci na korytarzu nie stykały się z uczniami innej klasy.
        9. Uczniowie klas IV – VIII będą wychodzić na przerwy według ustalonego grafiku, piętrami i klasami.
        10. W czasie przechodzenia częściami wspólnymi będą obowiązywały maseczki lub przyłbice.
        11. Do klas I – III dziecko może przyprowadzać tylko jeden rodzić.
        12. W każdej sali lekcyjnej i przed wejściami do szkoły będą znajdowały się dezynfektory.
        13.  W budynku została  stworzona izolatka wyposażona w dezynfektory maski, przyłbice i fartuchy ochronne.
        14. Połączyć wybrane przedmioty w bloki edukacyjne.
        15. Nauczyciele zobowiązani są do zakrywania nosa i ust ( noszenie maseczek lub przyłbic) na terenie całej szkoły oraz podczas prowadzenia zajęć w klasach - obowiązuje od 09.10.2020r.
        16. Przed przystąpieniem do pracy pracownikom szkoły mierzona jest temperatura bezdotykowym termometrem . Pomiaru dokonuje wyznaczony przez Dyrektora pracownik. Jeżeli temperatura będzie równa lub wyższa niż 38 C pracownik nie podejmuje pracy i powinien skorzystać z teleporady medycznej. – obowiązuje od 13.10.2020r.

         

        1. Informacje dyrektora o organizacji kształcenia od 1 września 2020 r. – wariant „A”.

        Działania:

        1. Przygotować komunikat dla rodziców i uczniów.
        2. Wywiesić przy wejściach na posesję szkolne i boisko ogłoszenie o zakazie wstępu.
        3. Umieścić na stronie www, w łazienkach szkolnych, na korytarzach i w salach lekcyjnych informację dotyczącą zasad przestrzegania higieny w okresie epidemii.

         

         

                                                                                                                                         Załącznik 1

                                                                               do Zarządzenia Dyrektora nr 1/2020/2021

                                                                                                                  z dnia 01.09. 2020 r.

        Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci ze szkoły

        Do przyprowadzania i odbierania dzieci ze szkoły uprawniony jest wyłącznie jeden rodzic dziecka lub osoba upoważniona na piśmie zgodnie z procedurą RODO.

        1. Przyprowadzanie dziecka doszkoły
        1. Dzieci są przyprowadzane przez osoby zdrowe.
        2. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do szkoły.
        3. Do szkoły jeden rodzic przyprowadza wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych takich jak katar, kaszel, wysypka, gorączka, duszności, ból mięśni, brzucha, głowy, biegunka.
        4. Uczniowie klas IV – VIII przychodzą do szkoły zdrowi.
        5. W uzasadnionym podejrzeniu, że dziecko jest chore (np. temperatura wysoka) i może zarażać inne dzieci, nie będzie ono przyjęte, a rodzice zostaną poproszeni o niezwłoczny kontakt z lekarzem. Rodzic jest zobowiązany poinformować dyrektora lub nauczyciela
          o stanie zdrowia dziecka. W sytuacji, gdy zachorowanie ma miejsce w czasie pobytu dziecka w szkole, zostanie ono umieszczone w izolatce do czasu odbioru go przez rodzica. Szkoła zapewnia opiekę w czasie przebywania ucznia w izolatce.
        6. Rodzice wchodzą jedynie do przedsionka szkoły.
        7. Rodzic przyprowadzający dziecko do placówki zachowuje minimalny dystans społeczny 1,5 metra.
        8. Rodzic przyprowadzający dziecko może wchodzić na teren placówki jedynie do miejsca wyznaczonego z zachowaniem zasady - jeden rodzic z dzieckiem i w odstępie 1,5 metrów od kolejnego rodzica z dzieckiem. Musi posiadać rodzic i dziecko maseczkę zakrywającą usta i nos oraz rękawiczki jednorazowe lub zdezynfekować ręce.
        9. Rodzic przebywający w sytuacji wyjątkowej na terenie szkoły, ma obowiązek założyć maseczkę na usta i nos oraz zdezynfekować ręce przed wejściem.
        10. Rodzice nie przebywają na terenie placówki dłużej niż istnieje potrzeba.
        11. Wszelkie informacje na temat dziecka rodzic może uzyskać bezpośrednio od nauczyciela, przez kontakt mailowy w e-dzienniku lub telefoniczny z nauczycielem.
        12. Dzieci i młodzież w częściach wspólnych muszą przechodzić w maseczce ochronnej lub przyłbicy zasłaniającej nos oraz usta, które ściągają po wejściu do sali.
        13. Jeżeli kilkoro rodziców przyjdzie jednocześnie, czekają na przyjęcie dziecka zachowując przepisowe odległości 1,5 metra, na zewnątrz budynku szkoły.
        14. Dziecko w przedsionku szkoły zostaje  przekazane przez rodzica pracownikowi szkoły wyznaczonemu przez Dyrektora placówki.
        15. Pracownik dba o to, by dziecko po wejściu do szkoły zdezynfekowało lub umyło ręce
          a następnie kieruje je do odpowiedniej sali gdzie czeka nauczyciel na wszystkie dzieci.
        16. Dziecko nie może wnosić do budynku zabawek ani niepotrzebnych przedmiotów, które nie są niezbędne do zajęć, w których dziecko uczestniczy.
        17. Uczniowie klas I – III udają się do swoich klas i razem z wychowawcą odnoszą odzież wierzchnią do swoich szafek.
        18. Uczniowie klas IV – VIII samodzielnie rozbierają się i chowają odzież wierzchnią
          w swojej szafce.
        19. Zgodnie z zaleceniami GIS przebywanie osób trzecich w pomieszczeniach placówki zostanie ograniczone do niezbędnego minimum.
        20. Na tablicy ogłoszeń w przedsionku szkoły znajdują się numery telefonów do organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się na terenie placówki.

        II. Odbieranie dziecka ze szkoły. Powrót ucznia do domu ze szkoły.

        1. Rodzic odbierający dziecko ze szkoły powinien być wyposażony w maseczkę zasłaniającą nos i usta oraz rękawiczki lub zdezynfekować ręce.
        2. Rodzic zgłasza odbiór dziecka ze świetlicy lub gdy wcześniej odbiera z zajęć lekcyjnych pracownikowi szkoły i oczekuje na przyprowadzenie go przez pracownika placówki do przedsionka szkoły, zachowując dystans społeczny i ograniczając do minimum kontakty z innymi rodzicami oczekującymi na odbiór dziecka.
        3. Nauczyciel lub upoważniony pracownik szkoły przygotowuje dziecko do wyjścia
          i odprowadza je do rodzica. Dziecko bezpośrednio przed opuszczeniem sali myje lub dezynfekuje ręce.
        4. Dzieci przebywające na placu zabaw lub na boisku szkolnym, przyprowadza do oczekujących rodziców nauczyciel lub upoważniony pracownik szkoły.
        5. Wszelkie informacje na temat dziecka, rodzic może uzyskać bezpośrednio od nauczyciela, przez kontakt mailowy w e-dzienniku lub telefoniczny z nauczycielem.
        6. Uczeń klasy IV – VIII, po zakończonych lekcjach udaje się do szafki i do wyjścia
          w celu opuszczenia szkoły.

         

         

                                                                                                                                         Załącznik 2

                                                                               do Zarządzenia Dyrektora nr 1/2020/2021

                                                                                                                  z dnia 01.09. 2020 r.

        Procedura pobytu w sali dydaktycznej i świetlicy szkolnej

        Sala dydaktyczna

        1. Nauczyciel ma obowiązek wejść do sali pierwszy i sprawdzić czy warunki do prowadzenia zajęć dydaktycznych nie zagrażają bezpieczeństwu.
        2. Przed rozpoczęciem zajęć nauczyciel prowadzący zajęcia wietrzy salę, w której będą przebywali uczniowie. Salę należy wietrzyć w ciągu dnia w godzinnych odstępach czasowych.
        3. W każdej klasie znajduje się płyn dezynfekujący, należy zwracać uwagę uczniów na regularne mycie rąk wodą z mydłem lub dezynfekowanie rąk szczególnie po wejściu do sali, przed jedzeniem, po skończonej toalecie i po powrocie ze świeżego powietrza.
        4. Nauczyciele zobowiązani są do przeprowadzenia rozmów z dziećmi na temat ich bezpieczeństwo na terenie szkoły: w budynku, na placu zabaw, na boisku szkolnym oraz do egzekwowania przestrzegania tychże zachowań przez uczniów.
        5. Klasy I-III mają wyznaczone swoje sale.
        6. Klasy IV – VIII mają wyznaczone swoje sale, do których dochodzą nauczyciele.
        7. Uczniowie zmieniają jedynie sale na zajęcia z informatyki, wychowania fizycznego i klasy dzielone na języki.
        8. Każdy uczeń w sali ma wyznaczone swoje miejsce w ławce, którego nie zmienia.
        9. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze.
        10. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
        11. Wykorzystywane podczas zajęć organizowanych w szkole przez ucznia przybory szkolne, pomoce dydaktyczne, materiały piśmiennicze, nie mogą być przekazane do korzystania przez innego ucznia przed zdezynfekowaniem ich środkami dezynfekcyjnymi.
        12. Sprzęty i przybory sportowe wykorzystywane podczas zajęć ruchowych należy po zajęciach odłożyć do kosza na przedmioty do dezynfekcji.Czynności dezynfekcyjnych dokonuje pracownik obsługi szkoły.
        13. W kasach I – III  nie ma dzwonków nauczyciele regulują przerwy tak, aby w czasie pobytu dzieci na korytarzu nie stykały się z uczniami innej klasy.
        14. Uczniowie klas IV – VIII będą wychodzić na przerwy według ustalonego grafiku, piętrami, klasami.
        15. W czasie przechodzenia częściami wspólnymi będą obowiązywały maseczki lub przyłbice.
        16. Boisko szkolne zamknięte jest dla rodziców upoważnionych do odbioru dzieci i innych osób postronnych.
        17. Podczas wychodzenia grupy wychowanków z sali, nauczyciel zobowiązany jest do polecenia dzieciom ustawienia się jeden za drugim z zapewnieniem minimum 1,5 metra odległości od innych osób, przelicza je. Nauczyciel zobowiązany jest do egzekwowania od dzieci spokojnego wychodzenia z sali i z budynku szkoły, z zachowaniem obowiązujących zasad dystansu społecznego.
        18. W przypadku zaobserwowania u dziecka objawów chorobowych COVID-19 (np. gorączka, wymioty, biegunka, wysypka, omdlenia, itp.) należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 metrów odległości od innych osób, należy powiadomić Dyrektora Szkoły .Dyrektor szkoły  niezwłocznie powiadamia rodziców w celu pilnego odebrania dziecka ze szkoły.

        Świetlica szkolna

        1. Do świetlicy przyjmuje się w pierwszej kolejności uczniów klas pierwszych i drugich. Uczniów klas trzecich w miarę wolnych miejsc w świetlicy.
        2. W pierwszej kolejności ze świetlicy szkolnej powinny korzystać dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.
        3. Przyjmowanie uczniów do świetlicy dokonuje się na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców dziecka – karty zgłoszenia do świetlicy szkolnej - załącznik nr 1 oraz druk zaświadczenia od pracodawcy – załącznik nr 2.
        4. Załączniki rodzice przesyłają drogą elektroniczną na adres placówki: sekretariat@sp2.swi.pl
        5. Po zebraniu deklaracji dyrektor dokonuje kwalifikacji do świetlicy szkolnej i drogą mailową powiadamia rodzica o wynikach postępowania kwalifikacyjnego.
        6. Po zakwalifikowaniu dziecka do świetlicy w pierwszym dniu pobytu dziecka w placówce rodzic zobowiązany jest dostarczyć oryginał deklaracji.
        7. Uczniowie mogą korzystać z opieki w świetlicy w godz. 6:30 – 16.15.
        8. Zajęcia świetlicowe mogą odbywać się w innym pomieszczeniu, na boisku szkolnym lub placu zabaw, szczególnie w sytuacjach, gdy pozwalają na to warunki pogodowe.
        9. Grupa świetlicowa może liczyć maksymalnie 25 uczniów przypadających na jednego nauczyciela.
        10. Uczniowie, przebywający w świetlicy zobowiązani są do przestrzegania regulaminu świetlicy.
        11. W przedsionku szkoły dziecko przyprowadzane jest przekazywane przez rodzica pracownikowi szkoły wyznaczonemu przez Dyrektora placówki.
        12. Pracownik dba o to, by dziecko po wejściu do szkoły zdezynfekowało lub umyło ręce, a następnie kieruje je do świetlicy.
        13. Rodzic odbierający dziecko ze szkoły powinien być wyposażony w maseczkę zasłaniającą nos i usta oraz rękawiczki lub zdezynfekować ręce.
        14. Rodzic zgłasza odbiór dziecka ze świetlicy pracownikowi szkoły i oczekuje na przyprowadzenie go przez pracownika placówki do przedsionka szkoły zachowując dystans społeczny i ograniczając do minimum kontakty z innymi rodzicami oczekującymi na odbiór dziecka
        15. Jeżeli w trakcie trwania roku szkolnego, rodzic postanowi wypisać dziecko ze świetlicy, powinien ten fakt zgłosić nauczycielowi świetlicy.
        16. Obowiązkiem rodziców jest przestrzeganie godzin pracy świetlicy i punktualnego odbierania dzieci.
        17. Wychowawca świetlicy ma obowiązek wejść do sali pierwszy i sprawdzić czy warunki do prowadzenia zajęć wychowawczo - opiekuńczych nie zagrażają bezpieczeństwu.
        18. Przed rozpoczęciem zajęć wychowawca świetlicy wietrzy salę, w której będą przebywali uczniowie. Salę należy wietrzyć w ciągu dnia w godzinnych odstępach czasowych.
        19. W  świetlicy znajduje się płyn dezynfekujący, należy zwracać uwagę uczniów na regularne mycie rąk wodą z mydłem lub dezynfekowanie rąk szczególnie po wejściu do sali, przed jedzeniem, po skończonej toalecie i po powrocie ze świeżego powietrza.
        20. Wychowawcy świetlicy zobowiązani są do przeprowadzenia rozmów z dziećmi na temat ich bezpieczeństwo na terenie szkoły: w budynku, na placu zabaw, na boisku szkolnym oraz do egzekwowania przestrzegania tychże zachowań przez uczniów.
        21. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
        22. Wykorzystywane podczas zajęć organizowanych w szkole przez ucznia przybory szkolne, pomoce dydaktyczne, materiały piśmiennicze, nie mogą być przekazane do korzystania przez innego ucznia przed zdezynfekowaniem ich środkami dezynfekcyjnymi.
        23. Nauczyciel nie może pozostawić uczniów bez opieki. W sytuacjach wyjątkowych nauczyciel ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom na czas jego nieobecności przez innego nauczyciela lub woźną.
        24. Podczas wychodzenia grupy wychowanków z sali, nauczyciel zobowiązany jest do polecenia dzieciom ustawienia się jeden za drugim z zapewnieniem minimum 1,5 metra odległości od innych osób, przelicza je. Nauczyciel zobowiązany jest do egzekwowania od dzieci spokojnego wychodzenia z sali i z budynku szkoły, z zachowaniem obowiązujących zasad dystansu społecznego.
        25. Opiekunowie przebywający w jednej sali powinni zachować dystans społeczny między sobą w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący min.1,5 m.
        26. Każde dziecko, które bawiło się zabawką, po zabawie odkłada ją do pojemnika przeznaczonego na zabawki do dezynfekcji. Następnie zabawki te są myte, dezynfekowane tak, aby kolejne dziecko mogło skorzystać z zabawki.
        27. W przypadku, gdy pogoda na to pozwoli, grupy będą korzystały z boiska szkolnego i placu zabaw.
        28. Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie czyścić lub dezynfekować.
        29. Boisko szkolne zamknięte jest dla rodziców upoważnionych do odbioru dzieci i innych osób postronnych.
        30. W przypadku zaobserwowania u dziecka objawów chorobowych COVID-19 (np. gorączka, wymioty, biegunka, wysypka, omdlenia, itp.) należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum
          2 metrów odległości od innych osób, należy powiadomić Dyrektora Szkoły . Dyrektor szkoły  niezwłocznie powiadamia rodziców w celu pilnego odebrania dziecka ze szkoły.
         

                                                                                                                                         Załącznik 3

                                                                               do Zarządzenia Dyrektora nr 1/2020/2021

                                                                                                                  z dnia 01.09. 2020 r.

        Procedura wyjścia grupy uczniów na plac zabaw i boiska szkolne

        1. Szkoła w okresie COVID – 19 nie organizuje wyjść poza ogrodzony teren szkoły
          z wyjątkiem zajęć z wychowania fizycznego. – Zapis obowiązuje od 12.10.2020r. Dyrektor Szkoły
        2. Dzieci uczestniczący w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli, będą korzystać z placu zabaw i boisk szkolnych, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu społecznego.
        3. Każdorazowo przed wyjściem na plac zabaw lub boisko sportowe,nauczyciel przypomina dzieciom umowy dotyczące bezpiecznego przebywania na świeżym powietrzu oraz zwraca uwagę na obowiązujące w szkole Regulaminy korzystania z boiska i placu zabaw.
        4. Podczas zajęć wychowania fizycznego, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe (np. sztuki walki, gimnastyka, koszykówka, piłka ręczna) i zastąpić je innymi (np. siatkówka, lekkoatletyka, trening przekrojowy, tenis stołowy i ziemny, badminton, biegi przełajowe). W miarę możliwości należy prowadzić zajęcia wychowania fizycznego na otwartej przestrzeni.
        5. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
        6. Nauczyciel na placu zabaw i boisku sportowym ogranicza aktywności uczniów sprzyjające bliskiemu kontaktowi między nimi. Gry i zabawy ruchowe proponowane przez nauczyciela muszą uwzględniać dystans społeczny 1,5 metra.
        7. W   szatni wychowania fizycznego jednocześnie może przebywać jedna grupa uczniów,
          a dzieci przebierają się w odpowiedniej w odległości od siebie z zachowaniem dystansu społecznego 1,5 metra.
        8. Uczniowie w szatni niezwłocznie przygotowują się do wyjścia na dwór, nakładając ubranie wierzchnie (kurtkę, buty itp.) i czekają w wyznaczonym przez nauczyciela miejscu.
        9. Przed wyjściem grupy z budynku szkoły nauczyciel ma obowiązek przeliczenia dzieci. Powrót do budynku szkoły z placu zabaw lub boiska sportowego odbywa się po sprawdzeniu przez nauczyciela liczby dzieci, ustawieniu uczniów z zachowaniem dystansu społecznego. Po powrocie do szkoły i udaniu się do szatni obowiązują zasady zachowania opisane w pkt. 5 i 6.
        10. Sprzęty i pomoce sportowe oraz wyposażenie boiska i placu zabaw są dezynfekowane poprzez oprysk środkiem dezynfekującym, po zakończonym pobycie i zajęciach grupy uczniów. Czyszczenia i dezynfekcji dokonuje pracownik obsługi szkoły. Następna grupa uczniów może przebywać na placu zabaw i boisku po zakończonych czynnościach dezynfekcji.

         

         

                                                                                                                                         Załącznik 4

                                                                               do Zarządzenia Dyrektora nr 1/2020/2021

                                                                                                                  z dnia 01.09. 2020 r.

        Procedura pobytu grupy na placu zabaw i boisku szkolnym

        W przypadku, gdy pogoda na to pozwoli, uczniowie będą korzystali ze szkolnego placu zabaw i boiska sportowego przy zachowaniu następujących zasad:

        1. Plac zabaw i boisko szkolne są zamknięte dla rodziców, osób upoważnionych do odbioru dzieci i innych osób postronnych.
        2. Na boisku szkolnym nie może przebywać więcej niż trzy grupy uczniów.
        3. Każda grupa ma swoją wydzieloną strefę i nie może jej zmieniać w trakcie zabawy i gier sportowych, dopiero po dezynfekcji sprzętów.
        4. Wyznaczone strefy są zaznaczone za pomocą biało-czerwonych taśm. Między wyznaczonymi placami zabaw dla poszczególnych grup musi być zachowana odległość między dziećmi minimum 1,5 metra.
        5. Nauczyciel czuwa nad bezpieczeństwem dzieci, prowadzi kontrolowane poczucie swobody dzieci zachowując reżim sanitarny.
        6. Na placu zabaw i boisku sportowym dzieci mogą przebywać bez maseczek ochronnych.
        7. Na placu zabaw i boisku każda grupa może przebywać jedynie w wyznaczonej dla niej strefie.
        8. Opiekunowie zapewniają, aby dzieci z poszczególnych grup nie kontaktowały się ze sobą.
        9. Podczas pobytu na placu zabaw i boisku szkolnym zezwala się na korzystanie tylko
          z tych sprzętów, które mogą być poddawane codziennej dezynfekcji, nie zostały wyłączone z użytkowania i nie zostały oznaczone taśmami.
        10. Urządzenia znajdujące się na terenie placu zabaw i boisku dopuszczone do użytku przez Dyrektora na zakończenie każdego dnia są dezynfekowane.
        11. Powrót do budynku szkolnego odbywa się po uprzednim przeliczeniu wszystkich dzieci w grupie wychowawczej.
        12. Po wejściu do budynku szkoły uczniowie dezynfekują ręce przeznaczonym dla nich środkiem – mydłem bakteriobójczym i środkiem dezynfekcyjnym.

         

         

                                                                                                                                         Załącznik 5

                                                                               do Zarządzenia Dyrektora nr 1/2020/2021

                                                                                                                  z dnia 01.09. 2020 r.

        Procedura zgłaszania i reagowania na incydenty w grupie oraz stosowanie zabezpieczeń w trakcie wymaganych zabiegów higienicznych

        1. W razie wystąpienia konieczności przeprowadzenia zabiegów higienicznych u ucznia, jeżeli na terenie placówki nie ma pielęgniarki szkolnej nauczyciel zgłasza ten fakt woźnej.
        2. Zabiegi higieniczne będą przeprowadzane w jednym miejscu wyznaczonym przez dyrektora placówki – gabinet pielęgniarki
        3. Po zabiegach pomieszczenie jest poddawane ponownej dezynfekcji.
        4. W miejscu przeprowadzanego zabiegu higienicznego mogą znajdować się wyłącznie dwie osoby, czyli dziecko i woźna lub nauczyciel.
        5. W czasie przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka personel powinien być ubrany w indywidualne środki ochrony osobistej, czyli rękawiczki jednorazowe, maseczkę zakrywającą usta i nos.
        6. Jeżeli ubranie ucznia zostanie zabrudzone powiadamiamy rodzica i prosimy o odbiór dziecka. Po przeprowadzeniu zabiegów higienicznych personel jest zobowiązany do zmiany środków ochrony (ściągnięte środki ochrony należy zabezpieczyć i wyrzucić do kosza specjalnie do tego przeznaczonego), umycia rąk według instrukcji wywieszonych w toaletach, pod ciepłą bieżącą wodą przy użyciu mydła dezynfekującego i wytrzeć w jednorazowy ręcznik papierowy oraz nałożenie nowych rękawiczek jednorazowych i maseczki na nos i usta.

         

         

                                                                                                                                         Załącznik 6

                                                                               do Zarządzenia Dyrektora nr 1/2020/2021

                                                                                                                  z dnia 01.09. 2020 r.

        Procedura postępowania w razie stwierdzenia zagrożenia zarażenia wirusem Covid-19

        1. Nauczyciel, który zaobserwował u ucznia jeden z objawów (gorączka, kaszel, duszność) niezwłocznie nakłada maseczkę lub przyłbicę i rękawiczki jednorazowe.
        2. Nauczyciel przekazuje zdrowym dzieciom instrukcję, aby nie zbliżały się do chorego dziecka, założyły maski jednorazowe, zdezynfekowały ręce.
        3. Nauczyciel kontaktuje się z Dyrektorem, który niezwłocznie wyznacza osobę, która w stroju ochronnym zajmie się uczniem do przyjazdu rodziców.
        4. Nauczyciel przekazuje dziecko wyznaczonej osobie (podaje imię, nazwisko, obserwowane objawy).
        5. Dziecko prowadzone jest do izolatki, gdzie wraz z osobą dorosłą wyznaczoną przez dyrektora czeka na rodziców.
        6. Osoba wyznaczona przez Dyrektora przekazuje uczniowi instrukcje, że ma przebywać w wyznaczonym miejscu najlepiej przodem do okna, założyć maskę jednorazową, przyłbicę, zdezynfekować ręce, nałożyć jednorazowe rękawiczki.
        7. Dyrektor powiadamia rodziców, nakazuje niezwłocznie odebrać dziecko ze szkoły, zaleca kontakt z lekarzem i Stacją SANEPID.
        8. Nauczyciel otwiera okno.
        9. Nauczyciel dokładnie myje ręce, instruuje dzieci, aby umyły ręce, zdezynfekowały.
        10. Uczniowie wraz z nauczycielem opuszczają salę, która jest dezynfekowana i dokładnie wietrzona.
        11. Dziecko z objawami (kaszel, duszność, gorączka) przekazywane jest rodzicom zgodnie z procedurą odbioru dzieci ze szkoły.
        12. Do szkoły nie są przyjmowani uczniowie, którzy wykazują objawy w momencie przyjścia, jak również te, które podlegają jednemu z kryteriów epidemiologicznych.
        13. Rodzic ma obowiązek poinformować niezwłocznie Dyrektora placówki o potwierdzonym zakażeniu wirusem Covid –19.
         

                                                                                                                                         Załącznik 7

                                                                               do Zarządzenia Dyrektora nr 1/2020/2021

                                                                                                                  z dnia 01.09. 2020 r.

        Procedura postępowania w razie stwierdzenia zagrożenia zarażenia wirusem Covid-19 u pracownika

        1. Pracownik, który zaobserwował u siebie jeden z objawów (gorączka, kaszel, duszność) niezwłocznie nakłada strój ochronny (maska jednorazowa, rękawiczki jednorazowe, przyłbica).
        2. Pracownik kontaktuje się z dyrektorem, który niezwłocznie wyznacza osobę, która przejmie obowiązki pracownika.
        3. Jeśli pracownik przebywał w sali z dziećmi to podaje zdrowym dzieciom instrukcję, aby nie zbliżały się, założyły maski jednorazowe, zdezynfekowały ręce.
        4. Otwiera okno.
        5. Osoba wyznaczona przez dyrektora przejmuje obowiązki pracownika z objawami.
        6. Jeśli pracownik z objawami przebywał w sali z dziećmi to dzieci wraz z osobą wyznaczoną przez dyrektora myją dokładnie ręce dezynfekują, zdejmują strój ochronny, opuszczają salę, która jest dezynfekowana i dokładnie wietrzona.
        7. Pracownik z objawami powinien niezwłocznie opuścić teren placówki z zaleceniem kontaktu z lekarzem i Stacją SANEPID.
        8. Pracownik z objawami klinicznymi lub który podlega jednemu z kryteriów epidemiologicznych nie powinien rozpoczynać pracy.

         

         

                                                                                                                                         Załącznik 8

                                                                               do Zarządzenia Dyrektora nr 1/2020/2021

                                                                                                                  z dnia 01.09. 2020 r.

        Procedura komunikacji z rodzicami uczniów Szkoły

        1. Rodzice w czasie ograniczenia funkcjonowania szkoły, w związku zapobieganiem COVID-19, kontaktują się z nauczycielem telefonicznie, mailowo prze e-dziennik lub bezpośrednio po wcześniejszym umówieniu się na rozmowę.
        2. W bezpośrednim kontakcie z nauczycielem rodzic ma obowiązek założyć maseczkę na usta i nos oraz zachować dystans społeczny wynoszący min. 1,5 metra.
        3. W szczególnych sytuacjach, rodzic ma prawo kontaktu z nauczycielem za jego zgodą
          i wiedzą na terenie szkoły, z zachowaniem zasad opisanych w pkt.2.
        4. Przed wejściem na teren szkoły, rodzic dezynfekuje ręce płynem dezynfekcyjnym, zgłasza pracownikowi szkoły spotkanie z nauczycielem podając swoje dane, cel spotkania oraz nazwisko nauczyciela. Pracownik dane wpisuje do księgi wejść szkoły.
        5. Pracownik ma prawo sprawdzić dane osobowe rodzica, który zgłasza spotkanie
          z nauczycielem na terenie placówki.
        6. W przypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości dotyczących ucznia lub funkcjonowania szkoły, rodzic może kontaktować się z nauczycielem telefonicznie przez e-dziennik lub pocztę służbową.
        7. Z pielęgniarką szkolną rodzic może kontaktować się telefonicznie we wtorek
          w godzinach od 8.00-11.00 i w czwartek w godzinach od 8.00 do 15 oraz indywidualnie w sytuacjach szczególnych po spełnieniu wymagań określonych w pkt. 2, 3,4.
        8. W sytuacjach pilnych rodzic może kontaktować się telefonicznie z sekretariatem
          Tel:913215232, 727-712-558 lub drogą mailową przez e-dziennik lub pocztę służbową sekretariat@sp2.swi.pl, lub bezpośrednio po spełnieniu wymagań określonych w pkt. 2,3,4.
        1. Rodzice dzieci uczęszczających do szkoły na zajęcia opiekuńczo – wychowawcze organizowane przez nauczycieli świetlicy szkolnej, kontaktują się w sprawach pilnych
          z sekretariatem szkoły tel. 913215232, 727-712-558 lub mailowo przez e-dziennik lub pocztę służbową sekretariat@sp2.swi.pl
        2. Kontakt ze szkołą może odbywać się w godzinach pracy placówki od 730 do 1530.

         

                    Załącznik 9

                                                                               do Zarządzenia Dyrektora nr 1/2020/2021

                                                                                                                  z dnia 01.09. 2020 r.

        Procedura przyjęcia dostaw gotowych posiłków

        1. Pracownik firmy, dostarcza posiłki o wyznaczonej porze.
        2. Pracownik firmy dostarczający posiłki i produkty do szkoły jest zobowiązany do stosowania środków ochrony osobistej.
        3. Posiłki przewożone są w termosach transportowych zgodnie z wymogami ustawy
          o żywieniu zbiorowym.
        4. Pracownik kuchni przyjmuje przywiezione posiłki w termosach w wejściu do bloku żywieniowego.
        5. Miejsce wyznaczone na dostarczenie posiłków jest wcześniej dezynfekowane środkiem dezynfekcyjnym przez pracownika kuchni wskazanego przez Dyrektora.
        6. Przed przyjęciem dostawy, pracownik kuchni jest zobowiązany przejść procedurę higienicznego mycia rąk i dezynfekcji odpowiednim środkiem zgodnie z instrukcją mycia i dezynfekcji rąk. Następnie stosuje zabezpieczenie osobiste w postaci rękawiczek jednorazowych i maseczki/przyłbicy zgodnie z instrukcją zakładania i zdejmowania maseczki i rękawic jednorazowych.
        7. Po zakończonej procedurze dostawy posiłków do szkoły, powierzchnie dotykowe
          w pomieszczeniu, w którym odbywała się dostawa są dezynfekowane środkami dezynfekcyjnymi przez pracownika obsługi szkoły wskazanego przez dyrektora.
        8. Po zakończonej dezynfekcji personel zdejmuje zgodnie z instrukcją jednorazowe środki ochrony osobistej, wyrzuca je do przeznaczonego do tego celu pojemnika oraz przechodzi procedurę higienicznego mycia rąk i dezynfekcji środkiem dezynfekcyjnym zgodnie z instrukcją mycia i dezynfekcji rąk.

        Dystrybucja obiadów na czas epidemii COVID-19

        1. Przed przystąpieniem do wydawania  obiadów w systemie kelnerskim dla uczniów, pracownikszkoły, przechodzi procedurę higienicznego mycia rąk i dezynfekcji środkiem zgodnie z instrukcją mycia i dezynfekcji rąk. Następnie stosuje środki ochrony osobistej
          w postaci rękawiczek jednorazowych i maseczki/przyłbicy zgodnie z instrukcją zakładania i zdejmowania maseczki i rękawic jednorazowych.
        2. Uczniowie spożywają posiłek w stołówce szkolnej, przy stołach z zachowaniem dystansu społecznego nie mniejszego niż 1,5 metra.
        3. Przy jednym stoliku może spożywać posiłek max. 2 dzieci.
        4. Uczniowie siedzą po przeciwnych stronach stołu.
        5. Obiady wydawane są w systemie kelnerskim przez pracowników szkoły.
        6. Po zakończeniu jedzenia, uczeń oddaje talerz i sztućce w wyznaczonym miejscu zwrotu naczyń w stołówce szkolnej.
        7. Po spożyciu posiłku przez uczniów, pracownik obsługi szkoły myje i dezynfekuje stoły i krzesła oraz miejsce wydawania posiłków przed wydaniem obiadu kolejnej grupie uczniów.
        8. Naczyniazużyte dezynfekuje zgodnie z procedura HACCP
        9. Po wykonaniu czynności, pracownik zdejmuje jednorazowe środki ochrony osobistej zgodnie z obowiązująca z instrukcją zakładania i zdejmowania maseczki i rękawic jednorazowych i przechodzi procedurę higienicznego mycia rąk i dezynfekcji zgodnie z instrukcją mycia i dezynfekcji rąk.
        10. Uczniowie spożywają obiad zgodnie z ustalonym harmonogramem wydawania posiłków, pod opieką nauczyciela.
        11. Pracownik obsługi szkoły, wyznaczony przez dyrektora myje i dezynfekuje stoły po posiłku zgodnie z instrukcją mycia i dezynfekcji.

        Dezynfekcja miejsc spożywania posiłków na czas epidemii COVID-19

        1. Po każdym posiłku miejsce jego spożywania jest dezynfekowane środkiem dezynfekcyjnym przez pracownika obsługi wskazanego przez dyrektora zgodnie z instrukcją. Dotyczy to w szczególności blatów stołów, miejsca wydawalni posiłku i krzesełek. Karta kontroli dezynfekcji stanowi załącznik nr 1.
        2. Pracownik dokonujący dezynfekcji jest zobowiązany do korzystania ze środków ochrony osobistej w postaci rękawiczek jednorazowych i maseczki/przyłbicy.
        3. Przed i po zastosowaniu środków ochrony osobistej osoba dokonująca dezynfekcji jest zobowiązana przejść procedurę higienicznego mycia rąk i dezynfekcji odpowiednim środkiem.
        4. Zużyte i zdjęte środki ochrony osobistej (maseczki i rękawiczki) oraz ściereczki jednorazowe pracownik wrzuca do przeznaczonego pojemnika zamykanego znajdującego się w wyznaczonym pomieszczeniu.

         

                                                                                                                             Załącznik 10

                                                                               do Zarządzenia Dyrektora nr 1/2020/2021

                                                                                                                  z dnia 01.09. 2020 r.

        Procedura i harmonogram wydawania posiłków

        1. Dzieci przed posiłkiem myją lub dezynfekują ręce.
        2. Przed rozpoczęciem wydawania i spożywania posiłku w stołówce szkolnej, pracownik szkoły dezynfekuje stoły i krzesła i miejsce wydawania posiłku.
        3. W wyznaczonej dla grupy godzinie, pracownik szkoły wyposażony w środki bezpieczeństwa w systemie kelnerskim podaje uczniom porcje .
        4. Po wyjściu ze stołówki, nauczyciel prowadzi dzieci do łazienki w celu dokonania przez nie czynności higienicznych zgodnie z instrukcją mycia i dezynfekcji rąk. Po spożytym posiłku dzieci myją ręce i twarz w łazience i wycierają dokładnie w ręczniki jednorazowe.
        5. Pracownik obsługi myje i dezynfekuje miejsca spożywania posiłków przez dzieci zgodnie z instrukcją w procedurze.

        Harmonogram wydawania posiłków

         

        Klasy I-III w godzinach : 11.45 do 12.45

        Klasy IV-VIII w godzinach: 13.30- 13.45

         

         

         

         

                                                                                                                              Załącznik 11

                                                                               do Zarządzenia Dyrektora nr 1/2020/2021

                                                                                                                  z dnia 01.09. 2020 r.

        Procedura dezynfekcji zabawek i pomocy dydaktycznych

        1. Zgodnie z wytycznymi przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
        2. Zabawki dziecko po skończonej zabawie wkłada do pojemnika przeznaczonego na dezynfekcję. Pracownik szkoły dokonuje czynności dezynfekcyjnych, a następnie przynosi zabawki do użytku dla dzieci.
        3. Sprzęty i przybory sportowe wykorzystywane podczas zajęć ruchowych należy po zajęciach odłożyć do kosza na przedmioty do dezynfekcji. Czynności dezynfekcyjnych dokonuje pracownik obsługi szkoły.
         

                                                                                                                              Załącznik 12

                                                                               do Zarządzenia Dyrektora nr 1/2020/2021

                                                                                                                  z dnia 01.09. 2020 r.

        Procedura postępowania z odpadami dla osób stosujących środki zapobiegawcze w miejscu pracy w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa

        Zgodnie z Wytycznymi Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19 (w czasie trwania pandemii):

        1. Odpady powinny być segregowane i wrzucane do właściwych pojemników (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, odpady zmieszane).
        2. Maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być uprzednio zebrane workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika/worka na odpady zmieszane

         

                                                                                                                              Załącznik 13

                                                                               do Zarządzenia Dyrektora nr 1/2020/2021

                                                                                                                  z dnia 01.09. 2020 r.

        Procedura przestrzegania zasad ochrony w pracowni informatycznej

        1. Uczniowie bezpośrednio po wejściu do pracowni dezynfekują ręce.
        2. Uczniowie zajmują swoje miejsce do nauki, nie chodzą po sali bez koniecznej potrzeby.
        3. Po zakończonych zajęciach, uczniowie dezynfekują ręce.
        4. Wyznaczony pracownik szkoły po każdych zajęciach informatycznych dezynfekuje sprzęt komputerowy i sale.

         

                                                                                                                              Załącznik 14

                                                                               do Zarządzenia Dyrektora nr 1/2020/2021

                                                                                                                  z dnia 01.09. 2020 r.

        Procedura przestrzegania zasad ochrony w czasie zajęć rewalidacyjnych
        i specjalistycznych.

        1. Uczniowie bezpośrednio po wejściu do sali dezynfekują ręce.
        2. Uczniowie zajmują swoje miejsce przeznaczone do prowadzenia zajęć, nie chodzą po sali bez koniecznej potrzeby.
        3. Po zakończonych zajęciach, nauczyciel przeprowadza dezynfekcję pomocy wykorzystywanych na zajęciach i wietrzy salę.
        4. Materiały do dezynfekcji wyrzucane są do kosza z pokrywą.
        5. Przed wyjściem z sali, uczniowie dezynfekują ręce.

         

         

                                                                                                                             

                                                                                                                                        Załącznik 15

                                                                               do Zarządzenia Dyrektora nr 1/2020/2021

                                                                                                                  z dnia 01.09. 2020 r.

        Procedura funkcjonowania bibliotekiw Szkole Podstawowej nr 2 im. majora Henryka Sucharskiego w Świnoujściuw związku z wystąpieniem COVID – 19

        Na podstawie wytycznych opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju i Bibliotekę Narodową.

        1. Za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w Szkole Podstawowej nr 2 im. majora Henryka Sucharskiego odpowiada Dyrektor Szkoły, zwany dalej Dyrektorem.
        2. W szkole stosuje się wytyczne ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania udostępnione na stronie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
        3. W stosunku do biblioteki szkolnej dodatkowo stosuje się rekomendacje Biblioteki Narodowej.
        4. Biblioteka rozpoczyna działalność zgodnie z harmonogramem ustalonym przez bibliotekarza.

        Zasady organizacji pracy biblioteki

        1. Bibliotekarze podczas obsługi czytelnika przebywają w maseczce/przyłbicy i rękawiczkach.
        2. Zachowana jest bezpieczna odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 1,5 metra).
        3. Pracownicy biblioteki zapewniają, w miarę możliwości, wietrzenie nieklimatyzowanych pomieszczeń przynajmniej raz na godzinę.
        4. Regularnie są czyszczone powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy.
        5. W widocznym miejscu, np. przed wejściem, bibliotekarz umieszcza informację
          o maksymalnej liczbie odwiedzających, mogących jednocześnie przebywać w bibliotece.
        6. Użytkownicy nie przekraczają wyznaczonych linii (oznakowanie na podłodze).
        7. Czytelnicy nie mogą korzystać z księgozbioru w wolnym dostępie oraz katalogów kartkowych.
        8. Działalność biblioteki w zakresie wypożyczania literatury ograniczona jest do lektur, do odwołania.
        9. Czytelnia  jest nieczynna do odwołania.
        10. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny na 10 dni do 2 tygodni i wyłączeniez użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt.

        Zasady przyjmowania/ zwrotów zbiorów bibliotecznych.

        1. Biblioteka Narodowa rekomenduje okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach: na powierzchniach plastikowych (np. okładki książek, płyty itp.) wirus jest aktywny do 72 godzin (trzy doby); tektura i papier – wirus jest aktywny do 24 godzin.
        2. Kwarantannie podlegają wszystkie zbiory biblioteczne.
        3. Po przyjęciu książek od użytkownika bibliotekarz każdorazowo dezynfekuje blat, na którym leżały książki.
        4.  Przyjęte książki  zostają odłożone do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki  lub regały. Odizolowane egzemplarze  oznaczane są  datą zwrotu i wyłączane z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny; po tym okresie włączane do użytkowania. W dalszym ciągu przy kontakcie z egzemplarzami  stosowane są rękawiczki.
        5. Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi opartymi na detergentach i alkoholu. Nie należy stosować ozonu do dezynfekcji książek ze względu na szkodliwe dla materiałów celulozowych właściwości utleniające oraz nie należy naświetlać książek lampami UV.
        6. Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie.
        7. Czytelnik jest zobowiązany dbać o wypożyczone książki i podręczniki.

        Zasady przyjmowania podręczników

        1. Nauczyciel bibliotekarz ustala z dyrektorem szkoły i wychowawcami klas zasady zwrotu książek i podręczników oraz terminy ich oddania do biblioteki szkolnej.
        2. Wychowawca powiadamia rodziców przez dziennik elektroniczny lub inne kanały kontaktu o terminach zwrotów książek i podręczników oraz możliwościach ich odkupienia lub zapłacenia za książki. Jednocześnie  informuje o określonym sposobie przekazania zbiorów: uczeń/rodzic dokonujący zwrotu podręczników powinien być w maseczce i rękawiczkach a podręczniki powinny być zapakowane w reklamówkę z załączoną kartką, na której znajdują się: imię, nazwisko ucznia, klasa.
        3. Książki i podręczniki są zwracane przez uczniów/rodziców w ustalone przez dyrektora, wychowawcę i nauczyciela bibliotekarza określone dni (w celu uniknięcia grupowania się osób).
        4. Dyrektor Szkoły wyznacza miejsce, w którym będą zwracane podręczniki.
        5. Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą innych narzędzi komunikacji.

        Zasady sprzątania i dezynfekowania biblioteki

        1. Osoby sprzątające w placówce po każdym dniu myją i/lub dezynfekują:
        1. ciągi komunikacyjne – myją;
        2. poręcze, włączniki światła, klamki, uchwyty, blaty stołów, z których korzystają dziecii nauczyciele, drzwi wejściowe do biblioteki
        3. wietrzą pomieszczenia, w których odbyła się dezynfekcja, tak aby nie narażać dzieci ani innych pracowników na wdychanie oparów;
        4. myją i dezynfekują ręce po każdej czynności związanej ze sprzątaniem, myciem, itd.;
        5. pracują w rękawiczkach.

        Zał. nr 1

        Data……….

        lp

        godzina

        oddający

        podpis bibliotekarza

        data końca kwarantanny

        godzina

        podpis bibliotekarza

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 Im. Majora Henryka Sucharskiego w Świnoujściu
      • Tel./Fax: 091-321 52 32 kom.727712558
      • 72-602 Świnoujście ul. Białoruska 2 Poland
      • pedagogszkolanr2@gmail.com kom. 727 797 161
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • liczba odwiedzin: 27574