• Agresja w Internecie

• 16.12.2020 17:20
      • Jak nie zostać sprawcą agresji w internecie?

Zasady, którymi warto kierować się, by nie zostać sprawcą agresji :

1. Zastanów się zanim klikniesz – zawsze zanim coś opublikujesz w internecie lub roześlesz jako żart, poświęć kilka chwil na zastanowienie się, czy wszystkie osoby na liście adresatów będą odbierać to tak samo. Każdy z nas jest inny, ma inną wrażliwość, inne doświadczenia, itp. Zadaj sobie pytanie: czy, gdyby coś podobnego opublikowano na mój temat, to też odebrałbym/odrbrałabym to jako żart? Jeśli masz wątpliwości zapytaj kogoś innego, bo trudno nam spojrzeć obiektywnie na sytuację, w którą jesteśmy włączeni.
      • 2. Zwróć uwagę na własne emocje – kiedy komunikując się przez internet doświadczasz silnych emocji, np. jesteś na kogoś zdenerwowany, gdyż uważasz, że zrobił ci coś nieprzyjemnego, bardzo łatwo o impuls, który będzie miał na celu wyrządzenie krzywdy przez opublikowanie czy przesłanie czegoś, czego już nie będzie można wycofać. Zanim zrobisz cokolwiek w cyberprzestrzeni odejdź od komputera, ochłoń i zastanów się, czy naprawdę chcesz coś opublikować lub wysłać w odwecie.

3. Nigdy nie przesyłaj dalej otrzymanych od kogoś filmików, zdjęć, prezentacji, które wywołują u Ciebie silne emocje. Mogą za to grozić nawet konsekwencje prawne. Natychmiast powiedz o tym rodzicom! Nie kasuj ich od razu!

4. Bądź empatyczny – warto pomyśleć o innych, gdy widzimy, że nasza koleżanka lub kolega chce komuś zrobić przykrość za pomocą internetu możemy ją lub jego powstrzymać. Nasz głos rozsądku w takiej sytuacji może uchronić obie strony przed nieprzewidywalnymi konsekwencjami.

5. Przeproś, gdy popełnisz błąd – jeśli zdarzy się, że nie pomyślałeś/ nie pomyślałaś i nieumyślnie zrobiłeś komuś coś przykrego komunikując się on-line, zawsze warto przeprosić. Dla osoby pokrzywdzonej bardzo ważne jest to, że nie zrobiliśmy tego celowo oraz że żałujemy tego, co się stało.

1.

Kiedy jesteś ofiarą cyberprzemocy

1. Powiedz o tym osobie dorosłej, np. rodzicom albo nauczycielowi w szkole - z pomocą dorosłych łatwiej poradzić sobie w trudnej sytuacji.

2. Nie kontaktuj się z dręczycielem i nie odpowiadaj na jego zaczepki w sieci, by nie prowokować go do dalszej agresji.

3. Niczego nie kasuj z telefonu ani komputera, zachowaj wszystkie dowody cyberprzemocy. Co może być dowodem przemocy? E-maile, SMS-y, MMS-y, wpisy na stronach internetowych, zdjęcia, grafiki, komentarze do wpisów na portalach, rozmowy na czatach czy komunikatorach. Można zrobić zrzut tego, co widzisz na monitorze, czyli tzw. screen. W tym celu naciśnij klawisz PrintScreen (Prt Sc) – pozornie nic się nie dzieje – a następnie otwórz dokument typu Paint czy Word i wybierz opcje „Wklej”. Na koniec zapisz plik. Niektóre dowody możesz wydrukować. Warto też uruchomić autoarchiwizację rozmów prowadzonych na czatach czy komunikatorach, by później móc wrócić do treści prowadzonych w sieci rozmów.

Możesz zadzwonić pod bezpłatny numer telefonu 116 111, 800 100 100 albo zgłosić sprawę na adres helpline@helpline.org.pl.

Kiedy jesteś kolegą lub koleżanką osoby nękanej w sieci:

Nie przesyłaj dalej ośmieszających informacji, zachęć pokrzywdzonego do rozmowy z osobą dorosłą albo zaproponuj kontakt z helpline.org.pl.

Jeśli jesteś rodzicem:

Pamiętaj, że dzieci mogą ukrywać, że mają jakiekolwiek problemy i z czymś sobie nie radzą. Kiedy dowiesz się, że dziecko jest zastraszane lub wyśmiewane w sieci: - Zbierz jak najwięcej informacji na temat tego, co się stało.

- Wspólnie zastanówcie się, kto może być agresorem.

- Zabezpieczcie dowody przemocy.

- Pamiętaj o wsparciu psychologicznym dla dziecka.

- Powiadom o zajściu szkołę, do której uczęszcza dziecko. Razem z pedagogiem  i dyrektorem szkoły ustalcie strategię działania.

Warto pamiętać, że szeroko rozumiana anonimowość w sieci to ułuda,

dlatego nie warto godzić się na bycie ofiarą.

Trzeba interweniować!

Policja może ustalić, z jakiego komputera czy telefonu

były wysyłane e-maile lub SMS-y.